REKLAMA

Samorząd

Ludzie się potruli. Nie ma winnych

Opublikowano 01 kwietnia 2022, autor: Piotr Piotrowski

O wyciągnięcie konsekwencji wobec winnych skażenia wody w Lesznie Górnym i Biernatowie (gmina Szprotawa) dopytywali burmistrza radni z opozycji.

Radny Krzysztof Bugajny zapytał o wyniki pracy specjalnej komisji, którą w połowie lutego powołał burmistrz Mirosław Gąsik, aby zbadała okoliczności skażenia wody. Mija drugi miesiąc i nadal nic nie wiadomo.

– Czy wyciągnął pan konsekwencje wobec winnych? – dociekał Bugajny na sesji 25.03.

– Komisja się ukonstytuowała dopiero po usunięciu awarii – odparł M. Gąsik. – Mam informację od jej przewodniczącego, że prace mają się ku końcowi. Mam nadzieję, że wkrótce poznamy przyczyny skażenia. Wtedy będziemy mogli wyciągnąć ewentualne konsekwencje.

– Poczekajmy na wyniki pracy komisji, zamiast od razu palić stosy – wtórował burmistrzowi Andrzej Stambulski, przewodniczący Rady Miasta. – Jeśli problem ma zostać rzetelnie zbadany, to pośpiech nie jest wskazany.

Przypomnijmy, wodę skażoną bakteriami escherichia coli oraz coli mieszkańcy Leszna Górnego i Biernatowa potruli się w weekend 22-23 stycznia. Kilkanaście osób z silnym zatruciem trafiło do szpitali w Szprotawie i Bolesławcu, kilkadziesiąt – do ośrodka zdrowia w Lesznie Górnym. ŻSpółka Szprotawskie Wodociągi i Kanalizacje tłumaczyła, że za brunatną i cuchnącą wodę z kranów odpowiada kamień i złogi w sieci. Awarię udało się usunąć dopiero po trzech tygodniach. Mieszkańcy nie zamierzają odpuścić. Powiadomili prokuraturę. Twierdzą, że spółka naraziła ich na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

komentarz »
  1. Franek 5 kwietnia 2022 13:20 - Odpowiedź

    Mieszkańcy powinni pójść po sprawiedliwość do Sądu.
    To jest skandal, że urzędnicy i politycy nie widzą winnych.
    Politycy i Prezesi zwykle są niewinni, ale do nagród, 13-ek, 14-ek i podwyżek są zwykle pierwsi.

Napisz komentarz »