REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Ojcowie sukcesu

Opublikowano 01 kwietnia 2022, autor: Piotr Piotrowski

Firma, która buduje przedszkole w Żaganiu, groziła, że jeśli nie otrzyma dodatkowych prawie 700 tys. zł, przerwie prace. Burmistrz najpierw zabezpieczył te pieniądze, teraz z dumą oznajmia, że nie dopłaci ani grosza. Ale ojców tego „sukcesu” jest więcej.

Przedszkole w Żaganiu buduje Zakład Usług Budowlanych Roberta Łukasika z Zielenia. Za prace dostanie od Urzędu Miasta ponad 12 mln 345 tys. zł. Niedługo po podpisaniu umowy, firma stwierdziła, że to za mało i zażyczyła sobie dodatkowych 684 tys. zł. Tłumaczyła, że podłoże po starym wyburzonym przedszkolu nie jest stabilne i trzeba je utwardzić. I właśnie za te prace chciała extra zapłaty. W przeciwnym razie, miała zejść z placu budowy. Burmistrz Andrzej Katarzyniec poinformował wówczas, że żądaną kwotę musiał zabezpieczyć w budżecie. Na burmistrza spadły gromy.

Jednak nie zapłacą

Na sesji w piątek, 25.03., A. Katarzyniec zakomunikował, że firma budująca przedszkole jednak nie dostanie extra zapłaty za utwardzenie terenu.

– Wykonawca zasugerował wystąpienie robót dodatkowych i poinformował jednocześnie, że jeśli nie będziemy przygotowani na ich sfinansowanie, przerwie roboty budowlane, dlatego miesiąc temu zabezpieczyliśmy tę kwotę. Uznaliśmy, że jest to sprawa do wyjaśnienia – tłumaczyła radnym skarbnik Teresa Łapczyńska. – Jednocześnie ustalaliśmy, czy to, co zgłasza wykonawca, należy potraktować jako roboty dodatkowe. Ostatecznie uznaliśmy, że wykonawca nie dostanie żadnych dodatkowych środków. A kwota 684 tys. zł zostanie przeznaczona na prace termomodernizacyjne w budynkach oświatowych.

Samochwały

Po tej informacji od skarbniczki zaczęło się wzajemne chwalenie. I samochwalenie.

– To, że nie było przestoju w pracach i że nie poniesiono dodatkowych środków, to jest sukces – chwalił urzędników radny Henryk Sienkiewicz.

– Bardzo się cieszę, że zaoszczędziliśmy te 700 tys. zł. Ostrzegałem, że błędem będzie danie wykonawcy tej kwoty – przypominał radny Daniel Marchewka.

– To nie sugestie pana radnego, tylko spotkania w gronie fachowców sprawiły, że przedszkole jest bez przerwy budowane. Rośnie jak na drożdżach – z dumą zakomunikował burmistrz.

Napisz komentarz »