REKLAMA

Samorząd

Wsie bez kasy

Opublikowano 01 kwietnia 2022, autor: bj

Wsie w gminie Przewóz nie będą miały własnych pieniędzy. Taką decyzję podjęli radni na sesji, 24.03.

Fundusz sołecki funkcjonował w gminie zaledwie 2 lata.  Na 2022 r. wynosi 275 tys. zł. Utworzenie funduszu było jednym z flagowych pomysłów Mariusza Strojnego podczas jego kampanii w wyborach na wójta. Teraz sam wyszedł z pomysłem jego likwidacji.

– Do tego błędu się przyznaje. Nie zdawałem sobie sprawy, gdy proponowałem fundusz, jak to będzie prowadzone – przyznaje M. Strojny.

Bo, zdaniem wójta, mieszkańcy nie są zainteresowani udziałem w zebraniach, na których dzielone są pieniądze wsi.

– W miejscowości Bucze liczba wyborców wynosi 45, a na zebraniu było 13 osób, w Dąbrowie Łużyckiej na 116 osób było 15 obecnych, w Dobrochowie na 125 pojawiło się zaledwie 13, w Lipnej na 395 przyszły 22 osoby, w Mielnie na 170 – tylko 19, w Piotrowie na 169 osób – 9, w Przewozie na 732 – 11, w Sobolicach na 69 – jedynie 3, w Sanicach na 237 – 16, w Straszowie na 181 – tylko 4, a w Włochowie na 34 – 8 – wylicza wójt.

Podczas sesji, radni głosu nie zabierali, ale najwyraźniej nie wszyscy byli przekonani do tego pomysłu. Przeciw likwidacji funduszu byli: Andżelika Hic, Zbigniew Staniek, Bogusława Szlachetka i Katarzyna Zdybowicz-Wójcik. Od głosowania wstrzymał się Krzysztof Serwatka. Pozostali byli za.

– Uważam, że to dobra decyzja. Faktycznie na zebraniach, nawet w tak dużym sołectwie, pojawiało się zaledwie kilka osób. Tak nie powinno być, że w sprawach całej wsi decyduje kilkoro mieszkańców. A te pieniądze i tak będą trafiać do poszczególnych miejscowości na różne inwestycje – komentuje Marian Kutasiewicz, sołtys Przewozu.

Napisz komentarz »