REKLAMA

Samorząd

Podnieśli sołtysom

Opublikowano 01 kwietnia 2022, autor: bj

Sołtysi w gminie Przewóz dostaną od kwietnia podwyżkę. Ci z małych wsi otrzymają więcej o 40 zł, z większych – o 50 zł.

O podniesieniu diet sołtysów zdecydowali radni na sesji, 24.03. Sołtysi wsi do 100 mieszkańców dostaną 150 zł miesięcznie, a większych – 180 zł.

– Dotychczas, w mniejszych sołectwach, czyli w Sobolicach, Buczach i Włochowie było to 110 zł, w większych – 130 zł. Podwyżka jest więc o 40 zł i 50 zł – tłumaczył Kazimierz Kurpiel, sekretarz gminy.

Zanim radni zagłosowali, padły propozycje, by ta podwyżka była większa.

– A możemy dać troszkę więcej? Jako radni zrezygnowaliśmy z podniesienia naszych diet, to można byłoby więcej przeznaczyć dla sołtysów – przekonywała Andżelika Hic.

– Może ustalmy wynagrodzenie dla sołtysów, którzy zajmują się wynajmem świetlic, bo przychodzą co najmniej 2 godziny przed i 2 godziny po. I po prostu za to nic nie mają płacone – dorzucała Katarzyna Zdybowicz-Wójcik.

– Myślę, że tę uchwałę należy przyjąć albo odrzucić. I potem ewentualnie do niej wrócić i myśleć o zmianie kwot – skomentował propozycje radnych wójt Mariusz Strojny.

– Trzeba pamiętać, że chodzi o środki w budżecie. Nie można tak sobie wymyślać dowolnie. Opieki nad świetlicami nie wiązałbym z dietami, bo w różnych miejscowościach różnie się to odbywa i traktowanie wszystkich jednakowo byłoby, moim zdaniem, niesprawiedliwe dla niektórych sołtysów – stopował pomysły radnych K. Kurpiel.

– Czyli dziś zagłosujemy za tą uchwalą, a na przyszłą sesję będzie kolejna? – chciała wiedzieć A. Hic

– Tego nikt nie powiedział, że ta kwota się zmieni na przyszłą sesję. Musimy usiąść z panią skarbnik i najpierw policzyć koszty – stwierdził M. Strojny.

– Ale wniosek o podwyższenie tych kwot można złożyć? – upierała się A. Hic.

– Nie można z całą pewnością powiedzieć, że będzie potem wyższa kwota. Nie wiem, czy diety radnych i sołtysów to są te same rozdziały budżetowe i czy nie zabraknie w budżecie na sołectwa – oponował K. Kurpiel.

Ostatecznie radni zagłosowali nad uchwałą. Ale nie byli jednomyślni. Przeciw zagłosowali A. Hic, Dariusz Kokosza i Joanna Ostaszewska, pozostała 12 była za.

Napisz komentarz »