REKLAMA

Sport

Ucieczka na sportowo

Opublikowano 01 kwietnia 2022, autor: Piotr Piotrowski

Ponad 400 osób uczestniczyło w tegorocznym Crossie Żagańskim o Puchar Wielkiej Ucieczki (26.03.). Hitem był Bieg Uciekiniera, w którym zawodnicy wczuli się w rolę jeńców uciekających 78 lat temu z obozu Stalag Luft III.

Cross na terenach poobozowych przy ul. Lotników Alianckich to hołd dla jenieckich żołnierzy, którzy w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku uciekli z obozu Stalag Luft III. Tegoroczny, już 46. cross, był wyjątkowy ze względu na udział w biegu głównym na 10 km blisko setki angielskich i amerykańskich żołnierzy oraz Bieg Uciekiniera, który wygrał żaganianin, Adam Marcinkowski, na co dzień żołnierz 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

– Był to nasz hołd dla tych 76 bohaterów, którzy uciekli z obozu, a jednocześnie połączenie sprawności z trudem, z jakim 78 lat temu musieli sobie radzić jeńcy. Trzeba było zaliczyć wyjście z wykopu pod barakiem, czołganie się w tunelu, a następnie bieg przez przeszkody. I to wszystko na czas – mówi A. Marcinkowski. – Największym wyzwaniem był odcinek w tunelu. Trzeba było czołgać się w nim, pchając przed sobą wózek, podobny do tego, jaki mieli jeńcy.

Babcia dumna

Drugi najlepszy czas uzyskał kolega A. Marcinkowskiego z dywizji, Krzysztof Jaworski, a trzeci – Jarosław Smorągiewicz z Żagańskich Dzików. Wśród pań najlepsze okazały się Weronika Dylewicz z Żagania i Wanda Gwiazda, 67-etnia weteranka biegów ze stowarzyszenia „Szprotawo biegaj”.  

„Dychę” wygrał faworyt, Kamil Makoś z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, przed mistrzem Polski w biegach górskich, Piotrem Jaśtalem i Adamem Marysiakiem z Astry Nowa Sól.

W rywalizacji kobiet zwyciężyła Sandra Nowak z Zielonej Góry, która wygrała z żołnierkami RAF-u. Piąta była Anastazja Skóra  z Żagania. 

– O medale walczyła rekordowa grupa brytyjskich lotników z Royal Air Force, czyli Powietrznych Sił Zbrojnych oraz żołnierzy USA, więc ten cross śmiało można nazwać międzynarodowym – mówi Karol Cząstka, współorganizator  imprezy.

Bieg na 10 km poprzedziły wyścigi dzieci i młodzieży. 

Napisz komentarz »