REKLAMA

Kultura, Oświata

Coraz więcej dzieci

Opublikowano 25 marca 2022, autor: jb

Już 47 dzieci zapisanych jest na zajęcia w żagańskich szkołach i oddziałach przedszkolnych. W Lubsku – aż 64, a w Szprotawie – 49.

Siedmioro Ukraińców to uczniowie, którzy chodzili do żagańskich szkół jeszcze przed wybuchem wojny. Łącznie w mieście jest ich 54.

Czworo dzieci uciekinierów jest w oddziałach przedszkolnych, pozostali w szkołach. Najwięcej, bo 32 – w SP nr 2, tylko w poniedziałek (21.03.) zapisano tam 13 dzieci. Do  SP nr 7 w tym tygodniu trafiło 4 dzieci, łącznie już 9 dołączyło na zajęcia do SP nr 1. Po jednym dziecku zapisano do SP nr 3 oraz SP nr 4.

– Nawet jeżeli w w Dwójce jest tych uczniów najwięcej, to za mało w poszczególnych grupach wiekowych, by tworzyć dla nich osobne oddziały przygotowawcze. Postawiliśmy na naukę języka polskiego. Dzieci uczą się w pięcioosobowych grupach przez godzinę dziennie. Naukę języka finansuje miasto, taka jest teraz potrzeba. Wprowadzamy dzieci do Systemu Informacji Oświatowej, jest informacja, że będzie płacona na nich zwiększona subwencja, zobaczymy, jak to będzie – mówi Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta.

W gminie Lubsko zapisano już 64 dzieci uchodźców, w tym 12 do przedszkola.

– Nie robimy na razie oddziałów przygotowawczych, dzieci dołączyły do zajęć w szkołach. Dyrektorzy mówią, że wystarczają na razie dodatkowe zajęcia języka polskiego, wyrównawcze i pomoc psychologiczno-pedagogiczną, która jest teraz bardzo potrzebna. Mówią, że dzieci dobrze się adaptują do klas i docelowo taka nauka będzie skuteczniejsza niż w osobnych  oddziałach – mówi Elżbieta Haściło, naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych Urzędu Miasta.

Już 49 dzieci trafiło do szkół i przedszkoli gminy Szprotawa.

Napisz komentarz »