REKLAMA

Gospodarka

Mega drożyzna

Opublikowano 25 marca 2022, autor: nk

Warzywa podrożeją nawet o 300 procent. Żarscy rolnicy zapowiadają drastyczne wzrosty cen nowalijek.

Kupowałaś sałatę za 1,5 zł? Zapomnij o takich cenach. Wzrost cen węgla, obornika, folii do szklarni, paliwa idzie w setki procent. To odbije się na cenach tegorocznych nowalijek.

– Obornik zdrożał o 300 procent. Do tego koszty paliwa. Ciągnik, który ciągnie 4 skiby do orki, bierze w ciągu dwóch godzin pracy paliwa za 400-500 zł. To wszystko przełoży się na podwyżki produktów – mówi Bożena Kowal, rolnik z Żar.

Wzrosną też ceny jaj, bo podrożały również zboża, którymi karmi się kury.

– Worek pszenicy kosztował 50 zł, teraz kosztuje 100 zł, a to z pewnością nie jest koniec – dodaje B. Kowal.

Rolnicy jeszcze wyprzedają ubiegłoroczne zbiory, ale ceny nowalijek będą już dużo wyższe.

– Ziemniaki trochę zdrożały. Worek 15-kilogramowy kosztuje u nas 20 zł, choć widzę już ceny 24 zł. Burak, marchew, cebula kosztują 3 zł i ta cena się nie zmieniła, ale to są ubiegłoroczne zbiory. Ceny nowalijek mogą być kilka razy wyższe – zauważa B. Kowal.

Nie pomagają

Rolnicy narzekają, że z problemem wzrostu kosztów zostali sami.

– Spotykamy się z ignorancją, jak choćby w żarskim Urzędzie Miasta, który wyznaczył darmowe miejsca do handlu dla rolników przy ul. Kąpielowej. Zignorowano nasze prośby, że rolnicy chcą handlować na targowisku przy ul. Lotników. Tu nie chodzi nawet o te kilkadziesiąt złotych, chociaż dzisiaj liczy się każda złotówka, ale o to, żebyśmy czuli, że ktoś chce nam pomóc – dodaje B.Kowal.

Napisz komentarz »