REKLAMA

Zdrowie

Oddaj krew

Opublikowano 25 marca 2022, autor: Michalina Kozarowicz

105. Szpital Wojskowy w Żarach zorganizował zbiórkę krwi. Oddawać ją możną dziś, w piątek, 25.03., przed Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym.

Zbiórka odbędzie się pod hasłem „SpoKREWnieni służbą”. Przed SOR-em stanie specjalny autobus, w którym chętni będą mogli oddać krew. Akcja rozpocznie się o godz. 9.00 i potrwa do 12.00.

Cenny dar

Krew zebrana podczas dzisiejszej zbiórki zasili zbiory Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze, skąd będzie przekazywana do szpitali, w tym także do żarskich.

– Zaczyna się sezon wiosenny i wypadków urazowych będzie zdecydowanie więcej – mówi lek. med. Marek Femlak, zastępca komendanta 105. Szpitala Wojskowego w Żarach i szef SOR-u. – Nasz szpital potrzebuje bardzo dużo krwi, właśnie ze względu na SOR, który jest pierwszym miejscem, w którym zaopatrywane są osoby z urazami. Zbiórka jest cykliczna. Zachęcam wszystkich, szczególnie mundurowych, do wzięcia w niej udziału. Jesteśmy przygotowani, by pobrać krew od około 40 osób.

Za oddanie krwi przysługuje dzień wolny w pracy i pokaźny zapas czekolady.

– Oddawanie krwi to przede wszystkim piękny i szlachetny gest, który ratuje ludziom życie – dodaje M. Femlak.

Potrzebny jest minus

Żarski szpital ma swój bank krwi, który znajduje się w laboratorium.

– Najbardziej potrzebna jest krew typu minus – mówi Jadwiga Wodzinowska-Zielke, kierownik laboratorium w 105. Szpitalu Wojskowym i wojewódzki konsultant ds. diagnostyki. – To są rzadkie grupy krwi i w związku z tym występuje największy ich brak. Na razie jest początek wiosny, więc nasze zaopatrzenie jest jako takie, natomiast ogromnym problem są miesiące letnie, kiedy nie ma dawców. Niestety, krew możemy uzyskać tylko i wyłącznie od drugiego człowieka – wyjaśnia J.Wodzinowska-Zielke.

Dawcą krwi może być praktycznie każda pełnoletnia osoba.

– Generalnie krew może oddać każdy zdrowy człowiek, u którego nie ma przeciwwskazań takich jak choroby czy niedyspozycje. Krew można oddawać także po szczepieniu przeciwko COVID-19. Nawet kiedy rozpocznie się produkcja przeciwciał, to zostaną one przekazane wraz z krwią. Jednym z przeciwwskazań są tatuaże, po których zrobieniu trzeba odczekać pół roku, zanim odda się krew – zastrzega J. Wodzinowska-Zielke.

To jest zdrowe

Mężczyźni mogą oddawać krew 6 razy do roku, a kobiety 4 razy do roku. Przerwa między jednym a drugim oddaniem nie może być krótsza niż 8 tygodni.

– Za jednym razem pobierane jest 450 ml krwi. Z tego robiony jest koncentrat krwinek czerwonych i jest go około 270 ml. I to jego najczęściej podaje się pacjentom, a reszta to osocze, które również jest preparatem leczniczym. Pacjentom, którzy potrzebują krwi, nigdy nie podaje się jej pełnej. Podczas pobrania krwi uzyskujemy także płytki, to już troszkę bardziej skomplikowana procedura, ponieważ potrzebujemy wziąć kilka takich porcji, żeby móc je zlać w jedną.

Oddawanie krwi jest nie tylko szlachetne, ale zwyczajnie zdrowe.

– Oczywiście przez pierwsze 2-3 dni może się zdarzyć, że człowiek będzie odczuwał negatywne skutki, ponieważ następuje proces odnowy krwi, ale to jest zbawienne dla organizmu. Po upuście krwi, następuje wzmożona regeneracja. Nasze organizmy mają ogromne możliwości przystosowawcze. Zachęcam więc wszystkich do tego, żeby przyłączyli się do akcji oddawania krwi, bo to szlachetne, potrzebne, a dodatkowo bardzo zdrowe – przekonuje J. Wodzinowska-Zielke.

Napisz komentarz »