REKLAMA

Kultura, Oświata

Przyjmą pierwszaków

Opublikowano 25 marca 2022, autor: jb

Ruszył już nabór do żagańskich klas pierwszych w podstawówkach. Szykowanych jest około 260 miejsc.

Urzędnicy z Ratusza chcieliby otworzyć przynajmniej 12 klas pierwszych, średnio po 22 dzieci w klasie.

– Nie wiemy też jeszcze, ile dzieci z Ukrainy pójdzie do klas pierwszych od września. Na razie nie ma obawy, że potrzebne będą dodatkowe oddziały dla nich, bo w zerówkach mamy raptem czworo dzieci uchodźców. Zobaczymy, co będzie dalej – mówi Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta.

Planowane są po jednej klasie pierwszej w SP nr 3 i SP nr 4 oraz po dwie – w SP nr 1, SP nr 2 oraz SP nr 5. W największej, SP nr 7, przewidziane są 4 klasy pierwsze.

Do każdej szkoły przyjmowane będą dzieci z jej obwodu. Gdy rodzice chcą posłać dziecko do innej, mogą to zrobić np. gdy jest już tam jego rodzeństwo, rodzice pracują w pobliżu lub dziecko chodziło do oddziału przedszkolnego w tej szkole.

– Osoby niezameldowane w ogóle muszą napisać oświadczenie, gdzie zamieszkują. Wśród chętnych do klas pierwszych już pojawiają się dzieci spoza Żagania. W zerówkach, także tych niepublicznych, jest ich obecnie 41, szczególnie z Tomaszowa, Starej Koperni, Miodnicy, Brzeźnicy. Co roku przeważnie połowa z takiej grupy idzie do szkoły w Żaganiu – mówi naczelnik.

W zerówkach dzieci zameldowanych na terenie Żagania jest 221.

– Wstępnie szacujemy, że do klas pierwszych przyjmiemy około 240 dzieci. Jak będzie konieczność, to otworzymy dodatkowy oddział w którejś ze szkół, prawdopodobnie w SP nr 5, bo szkoła jest duża, a uczniów w niej coraz mniej. Jesteśmy szczególnie zadowoleni z klasy w SP nr 3, bo tam prawdopodobnie będzie 19 dzieci, a to rekord od lat – mówi M. Krugły.

Nabór ruszył w poniedziałek, 21.03. Wnioski w poszczególnych szkołach rodzice mogą składać jeszcze do 4 kwietnia. Wyniki zostaną ogłoszone 29 kwietnia, a nabór uzupełniający na wolne miejsca planowany jest od 16 maja.

Napisz komentarz »