REKLAMA

Wasze sprawy

Wysłali na granicę

Opublikowano 25 marca 2022, autor: mk

60 kilogramów darów Powiatowy Inspektorat Weterynarii wysłał swoim kolegom pracującym na wschodniej granicy.

Inspektorat w Lubsku zorganizował zbiórkę darów dla zwierząt. Trafiły na granicę polsko-ukraińską.

– Koledzy na wschodzie zgłaszali, że mają problem z jedzeniem, miskami i smyczami dla zwierząt, które przekroczyły granicę – wyjaśnia Anna Bożek, powiatowy lekarz weterynarii. – Zwierzęta z Ukrainy w większości przypadków nie mają dokumentów uprawniających do przebywania na terytorium Unii Europejskiej. Dlatego weterynarze także pracują na granicy i pomagają to załatwić. Dodatkowo starali się zabezpieczyć te zwierzęta na drogę. Stąd ich apel o pomoc, a wiadomo, że najłatwiej jest we własnym środowisku.

W zbiórkę darów zaangażowali się także wolontariusze żarskiego stowarzyszenia „Aport”.

– Wolontariuszom należą się szczególne podziękowania. Przekazali nam smycze, miski, karmę. Zbieraliśmy małe i poręczne rzeczy. Jak ktoś ma swój bagaż, dziecko i jeszcze psa na smyczy, to nie będzie niósł 10-kilogramowej karmy. Dlatego skupiliśmy się na zbieraniu saszetek, podkładów higienicznych, które szczególnie przydają się kotom w kontenerach podczas długiej podróży. Udało nam się zebrać łącznie 60 kilogramów darów, które wysłaliśmy pocztą na wschód. Na razie nie prowadzimy zbiórki, ale jeżeli koledzy ze wschodu zasygnalizują, że jest taka potrzeba, to na pewno ponowimy akcję.

Osoby z Ukrainy, które przyjechały do Polski ze zwierzętami, a nie mają dla nich odpowiednich dokumentów, mogą je wyrobić za darmo. Wystarczy zadzwonić do inspektoratu pod nr tel. 68 372 04 46 lub udać się bezpośrednio do weterynarza – do przychodni Rafała Rafalskiego na ul. Budowlanych w Lubsku.

Napisz komentarz »