REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Na działkach będzie drożej

Opublikowano 25 marca 2022, autor: mk

Relaks na działce w Żarach będzie w tym roku droższy. Prezesi Rodzinnych Ogrodów Działkowych zapowiadają, że przez wzrost cen, trzeba będzie podnieść opłaty za dzierżawę.

Żarskie ROD-y szykują się do walnych zebrań. Prezesi nie ukrywają, że trzeba będzie rozmawiać o podniesieniu ceny za dzierżawę działek.

Wszystko drożeje

Podwyżki za media dotknęły także działkowiczów.

– Obecnie stawka od metra kwadratowego to 70 groszy. W przeliczeniu na koszt rocznej dzierżawy to około 200 zł za najmniejsze działki, do 300 za te największe. W tej kwocie właśnie są koszty opłat. Myślę, że stawkę trzeba będzie podnieść do 1 złotówki, ale to będzie pewne dopiero po zebraniu – mówi Anna Cypel, prezes ROD „Związkowiec” przy ulicy Tatrzańskiej w Żarach.

Podobne dylematy ma prezes ROD „Relaks 1” przy ul. Wieniawskiego w Żarach.

– Już teraz muszę wysyłać niektórym ponaglenia do zapłaty – mówi Krzysztof Merk, prezes ROD „Relaks 1”. – Planujemy walne zebranie na początek maja. Niestety, trzeba będzie podnieść opłaty za dzierżawę. Obecnie mamy 70 gr od metra kwadratowego. Dodatkowo zbieramy też na budowę nowej studni głębinowej wraz z pompą. Wszystko tak drożeje, że jeszcze w sierpniu kosztorys był na 67 tys. zł, a w grudniu już na prawie 100 tys. zł. Zbieram od działkowiczów po 100 zł na fundusz remontowy, bo jakbym chciał wybudować studnię z samych opłat za dzierżawę, byłoby to nie do zrobienia.

Również pomiędzy 250 zł a 300 zł trzeba zapłacić za dzierżawę działki w ROD „Oaza” przy ul. Pszennej w Żarach.

– W pierwszym roku opłata za dzierżawę działki wynosi od 700 zł do 1000 zł. Kolejne – od 250 do 300 zł – wylicza Jan Karpiński, prezes ROD „Oaza”.

Z drugiej ręki

W Żarach jest bardzo mało działek, które można wydzierżawić bezpośrednio od zarządów ROD.

– Mamy 225 działek i obecnie, jako zarząd, nie mamy żadnej pod dzierżawę. Troszkę się tym interesuję i widzę, że na rynku wtórnym, na portalach takich jak OLX, jest sporo ofert od prywatnych osób. Ceny wahają się od 2 tys. zł do nawet 15 tys. zł. Niektórzy mają bardzo zadbane działki, domki z podpiwniczeniami i inne udogodnienia, stąd taki rozstrzał cenowy – mówi A. Cypel z ROD „Związkowiec”. Na rynku wtórnym poprzedniemu dzierżawcy płacimy faktycznie za infrastrukturę pozostawioną na działce, a kwestię dzierżawę musimy uregulować z ROD-em.

Wolnych działek nie ma także na ROD „Relaks 1”. Pomimo tego, że działek jest aż 455.

– Mamy tylko działki po osobach, które niestety zmarły. Jednak ustalenie masy spadkowej trochę trwa, więc na razie nie wiadomo, czy te kilka działek, które można zliczyć na palcach jednej ręki, będzie pod dzierżawę czy przejmą je spadkobiercy – mówi K. Merk, prezes.

Lepiej sytuacja z działkami wygląda w „Oazie” przy ul. Pszennej.

– Mamy całkiem sporo wolnych działek. Sezon się jeszcze nie zaczął, więc jeżeli ktoś chce od nas wydzierżawić, to teraz jest bardzo dobra pora – zachęca J. Karpiński.

Napisz komentarz »