REKLAMA

Samorząd

Milion na zieleń

Opublikowano 25 marca 2022, autor: Piotr Piotrowski

1 mln 80 tys. zł zaplanował Urząd Miasta w Żaganiu na utrzymanie zieleni w tym roku.

Pielęgnacją drzew zajmie się firma Zwyż – Dźwig Pawła, Bożysławy i Stanisława Wosiów. Tak zwaną zielenią niską, czyli trawnikami i krzewami – po raz pierwszy Zakład Gospodarki Mieszkaniowej (część lewobrzeżna) i drugi rok z rzędu Żagański Pałac Kultury (część prawobrzeżna).

W ubiegłym roku mieszkańcy i radni mieli zastrzeżenia do pracy spółki Arena. Wytykali, że trawniki sięgają po pas. Po tych uwagach burmistrz odebrał Arenie dbanie o zieleń i powierzył to zadanie ZGM-owi.

W ostatnich tygodniach uwagi były również pod adresem ŻPK, który zlecił przycinkę krzewów nad Bobrem, tworząc z nich  „maczugi”.

– Utrzymanie zieleni miejskiej dla instytucji kultury, takiej jak nasza, nie jest łatwe. Nie było to nigdy naszą specjalnością – tłumaczyła radnym Anna Mrowińska, dyrektor ŻPK, na poniedziałkowej komisji gospodarki (21.03.). – Bazowaliśmy na pracownikach interwencyjnych, bo nie byliśmy w stanie wykonać wszystkich zadań swoimi. Nasi pracownicy opiekują się 75 hektarami parku.

– Bardzo dziękuję pani dyrektor za przyznanie się do błędu. Podpisaliście jednak umowę z miastem, poszły za tym publiczne środki i musicie dać radę! – zaznaczył radny Ireneusz Szaniawski.

Burmistrz Andrzej Katarzyniec zapowiedział, że w tym roku także nie będzie „nadmiernego” koszenia trawników.

– Wiele miast odchodzi od koszenia traw, na przykład Szczecin – oświadczył burmistrz.

Napisz komentarz »