REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Więcej chętnych niż miejsc

Opublikowano 25 marca 2022, autor: jb

Znalezienie wolnej działki na Rodzinnych Ogrodach Działkowych w Żaganiu jest mało możliwe.

Każdy nowy użytkownik ROD musi uiścić jednorazową opłatę wpisową w wysokości 300 zł. Do niej doliczana jest tzw. opłata ogrodowa – za użytkowanie działki, za prąd, wodę czy odbiór śmieci. Każdy ROD stawki kalkuluje sam. W zależności od wielkości działki, płaci się około 250-300 zł rocznie, zawsze do końca czerwca. Od kwietnia w ROD ruszą walne zebrania, na których ustalane będą stawki na kolejne miesiące.

Szukają prywatnie

Największy w mieście jest ROD „Bajka” przy ul. Starowiejskiej. Liczy ponad 400 działek.W sumie w Żaganiu jest ich ponad 1.100.

– Takimi, którymi dysponuje zarząd, w skali roku jest około pięciu. Zazwyczaj zaniedbane, nieopłacane, zgodnie ze statutem możemy je wtedy odebrać dzierżawcy i udostępnić innemu, ale trwa to nawet kilka miesięcy. W tym roku może uda nam się tak przekazać trzy działki – mówi prezes Artur Olczak. – Szczególnie na początku pandemii do grona działkowiczów dołączali młodzi ludzie, którzy mogli dzięki temu spędzać czas na świeżym powietrzu. Od ubiegłego roku zainteresowanie jest mniejsze. Jednak 95% wszelkich zmian na działkach to przez indywidualne ogłoszenia – dodaje.

Na sąsiednim ROD „Zacisze” jest 371 działek.

– Mamy tylko jedną wolną działkę, ale dla bardzo pomysłowych osób, bo ma kształt trójkąta. Przez to nie ma na nią chętnych – mówi prezes Karol Wojtysiak. – Zgłaszają się do mnie osoby, które szukają działki, ale póki co nie mam zgłoszeń, że ktoś chciałby swoją zdać.

ROD „Jedność” ma działki w różnych częściach miasta, przy ul. Wiejskiej, Żarskiej, Augustynów i Skarbowej, łącznie 303.

– Chętni zgłaszają się teraz często. Zainteresowane są osoby w zasadzie w każdym wieku. Od tych, co właśnie przeszli na emeryturę, po tych, którzy szukają miejsca zabaw dla dzieci. Może jakieś pojedyncze miejsca znalazłyby się na Skarbowej, bo tam miałam informacje, że ktoś chce zrezygnować z dzierżawy. One dosłownie rozchodzą się jak świeże bułeczki – mówi prezes Kazimiera Wdowik. – My w tym roku zmieniliśmy siedzibę. Jesteśmy teraz przy pl. Wolności 6, można do nas przychodzić w każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca od godz. 16:00 – mówi.

Nie tanio

Działkę uzyskuje się na zasadzie umowy dzierżawy od Polskiego Związku Działkowców. Własnością działkowca są tylko urządzenia, w tym np. altana, które na działce postawi. Wydzierżawionej działki nie można podnająć, żeby ją przekazać innej osobie, najpierw należy zrzec się dzierżawy, przy udziale notariusza przekazać prawo własności do infrastruktury na działce, dopiero wtedy kolejna osoba może podpisać w ROD umowę dzierżawy. W Żaganiu, jeżeli uda się znaleźć kogoś, kto rezygnuje z prowadzenia działki, odkupienie infrastruktury (altany, posadzonych drzewek, krzewów, itd.) wyceniane jest przeważnie na ok. 12 tys. zł.

Dzierżawcą działki może być pełnoletni mieszkaniec miasta.

– Co ciekawe, dzierżawcą może być jedna osoba lub małżeństwo. Nie mogą to być osoby w związku partnerskim ani na przykład rodzic z dzieckiem, bo ustawodawca takiej sytuacji nie przewidział – mówi A. Olczak.

Napisz komentarz »