REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Przyjęli kocich uchodźców

Opublikowano 25 marca 2022, autor: jb

Siedem kotów z Ukrainy przygarnęło Stowarzyszenie Zwierzoluby z Żagania. Kolejnych dziesięć ma dojechać w sobotę, 26.03.

Zwierzaki z Kijowa i okolic dojechały do Żagania w czwartek, 17.03. Przywiozła je woluntariuszka Fundacji For Animals.

– Trzy były na tyle chore, że odebrało je od nas „Klekusiowo” z Tomaszowa Bolesławieckiego, bo nie mamy tutaj dostępu do weterynarza na stałe – mówi Renata Jarosz ze „Zwierzolubów”. Siedem pozostało w Żaganiu pod opieką pani Renaty. – Wszystkie są u mnie, każdy w swoim kontenerku. W drodze spędziły ponad 18 godzin, więc muszę dla każdego mieć czas, żeby miały okazję rozprostować się po takiej podróży.

Wszystkie koty zostały bezpłatnie przyjęte w szprotawskiej Przychodni „Anakonda”. Mają zrobione testy m.in. na obecność chorób wirusowych. Dwie rude kotki, które już wcześniej były wysterylizowane, w sobotę, 26.03., zostaną zaszczepione, w przyszłym tygodniu będą mogły trafić już do nowych domów.

Trzy koty wymagają leczenia.

– Munya walczy m.in. ze świerzbowcem. Została znaleziona z przyczepioną karteczką do szyi, że jest zaszczepiona i wysterylizowana. Jeden kotek ma tak bardzo skołtunioną sierść, że musieliśmy go umówić do fryzjera na wycięcie kołtunów, bo ma ich tak dużo na brzuchu, że leżenie może być bolesne. Musi mieć wygojoną skórę. Jest jeszcze Sasza, który ma objawy kociego kataru i jest najbardziej nieobliczalny z nich, najmniej przyzwyczajony do zamknięcia. Na początku miał problemy z korzystaniem z kuwety. Dzisiaj wiemy już, że te chore kotki trafią do domów naszych woluntariuszek, a Sasza zostanie u mnie. Pozostałe koty, samce, mają na 30 marca zaplanowane zabiegi kastracji, po rekonwalescencji będą mogły trafić do nowych domów – tłumaczy pani Renata. – Wiemy, że koty  to w większości bezdomniaki z Kijowa, ale przyzwyczajone do pani, która je tam regularnie dokarmiała. Jestem z nią w kontakcie, ona dopytuje o ich stan zdrowia. Garną się do człowieka, domagają się głaskania – dodaje.

Pomóż

Jeżeli ktoś chciałby zaoferować swój dom kocim uciekinierom ze Stowarzyszeniem Zwierzoluby, może kontaktować się poprzez ich profil na Facebook`u.

W tym tygodniu do Żagania ma trafić jeszcze dziesięć kotów.

– Zanim znajdziemy im wszystkim nowe domy, tyloma jestem w stanie się opiekować. Dokarmiam jeszcze bezdomne koty w Żaganiu, opiekuję się nimi po zabiegach sterylizacji, więc więcej nie dam rady – przyznaje panie Renata.

Każdy, kto chciałby wspomóc Stowarzyszenie w opiece nad kotami, może swoje dary np. w postaci karmy zostawiać w zwierzaczkomacie, który jest ustawiony w Żaganiu na rogu ulic Brackiej i Długiej.

Napisz komentarz »