REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Gdzie ten Żaranin?

Opublikowano 25 marca 2022, autor: nk

Stowarzyszenie Żaranin, które pozyskiwało z Urzędu Miasta w Żarach każdego roku dziesiątki tysięcy złotych dotacji, w tym roku o dotacje nie zabiegało. Zainteresowało to radną Lucynę Grzybowicz z Nowej Lewicy.

Łukasz Matyjasek, dyrektor Żarskiego Domu Kultury i były prezes stowarzyszenia Żaranin, które otrzymywało dotacje z Urzędu Miasta, uczestniczył we wtorkowym (22.03) posiedzeniu komisji oświaty. Po tym, jak dyrektor przedstawił sprawozdanie z działalności ŻDK, radna L. Grzybowicz postanowiła zapytać, co się dzieje ze stowarzyszeniem Żaranin.

– Analizowałam w ostatnim czasie wyniki konkursów na kulturę i chcę zapytać wiceburmistrza Napiórkowskiego, gdzie jest stowarzyszenie Żaranin, które do tej pory dostawało największe dotacje z miasta. Co się z nim dzieje, dlaczego nic już dla Urzędu Miasta i mieszkańców nie robi? Co się stało z tą organizacją? – zapytała L. Grzybowicz.

Nic nie robi

– Udział w konkursach organizowanych przez miasto jest dobrowolny i tyle mogę powiedzieć – zdawkowo odpowiedział Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar.

Radna dopytywała, czy urzędnicy mają informacje, czy stowarzyszenie jeszcze istnieje i czy prowadzi jakąś działalność

– Takie prężne stowarzyszenie, tyle dotacji z Urzędu Miasta dostawało i nagle nic. Cisza. Nic nie robi – dziwiła się L. Grzybowicz.

Czerwienił się

Dyskusji przysłuchiwał się Ł. Matyjasek, ale nie odezwał się ani słowem.

– Widziałam, jak mienił się na twarzy wszelkimi kolorami czerwieni, gdy zapytałam o Żaranina. Wszyscy wiemy, że tak naprawdę to on stał za tym stowarzyszeniem i odkąd został dyrektorem ŻDK, stowarzyszenie prawie nic nie robi – komentuje radna.

– Co ma Żaranin do sprawozdania z działalności ŻDK? Ta osoba zadająca pytania jakby była oderwana od rzeczywistości. Widać tylko zawiść. Jest zarząd, jest prezes stowarzyszenia. Każdy robi, co chce. Nie jest w moim interesie, żeby Żaranin teraz coś robił, działał. To jest tylko taka zaczepka – komentuje Ł. Matyjasek.

Wydatki Urzędu Miasta na rzecz Stowarzyszenia Żaranin w latach 2015-2021 przekroczyły 500 tys. zł.

komentarz »
  1. Danka 31 marca 2022 13:33 - Odpowiedź

    Publiczne pieniądze należy publicznie rozliczyć. Jeśli nie ma takiego rozliczenia to sprawę skierować do CBA.
    To są pieniądze z naszych podatków!

Napisz komentarz »