REKLAMA

Wasze sprawy

Pomogą społecznie

Opublikowano 25 marca 2022, autor: jb

Założyli w Żaganiu Społeczny Sztab Kryzysowy. Zbierają dary dla Ukraińców.

Sztab ruszył w poniedziałek, 21 marca. Czynny jest od poniedziałku do soboty w godz. 10:00 – 18:00. Znajduje się w budynku przy ul. W. Reymonta 1a (pomiędzy sklepami Lidl i Netto). Wszyscy pracują wolontariacko.

– W naszym odczuciu brakowało takiego miejsca, gdzie można przynieść dary, a uchodźcy mogą je odbierać. Nadwyżki wysyłać będziemy na Ukrainę, między innymi do Zaporoża, w ramach współpracy z PCK lub kierować do powiatowych magazynów, w miarę rozwoju sytuacji. Chcemy działać tak długo, jak będzie taka potrzeba. Miejsca na magazyn udzielił nam właściciel firmy „Wektormedia”. Materiały na regały dał nam właściciel najstarszego tartaku w Żaganiu pan Jurasik. Wszystko nieodpłatanie – mówi Adrian „Egon” Hekert, jeden z założycieli Sztabu.

Trzon tej grupy stanowią jeszcze Dora Cygan, Włodzimierz Bochoń, Marek Wnukowski i Dariusz Kabaciński.

– Zapraszamy do współpracy wolontariuszy. Chcemy, żeby według ustalonego grafiku były tutaj zawsze trzy osoby – mówi A. Hekert.

Pierwsi uchodźcy z pomocy skorzystali już pierwszego dnia.

– Ludzie przynoszą rozmaite dary. Od ubrań, przez zabawki, po latarki potrzebne w Ukrainie. Bardzo nas cieszy, że poważnie podchodzą do tematu. Często ubrania są jeszcze nowe, z metkami – dodaje.

Docelowo siedziba Sztabu ma być swoistym centrum informacji potrzebnych uchodźcom.

– Chcielibyśmy, żeby to był punkt, w którym uchodźcy uzyskają wszystkie informacje i potrzebną pomoc w jednym miejscu – tłumaczy. I dodaje: – Jesteśmy też na etapie dopinania spraw związanych z działalnością świetlicy społecznej. Żeby kobiety mogły zostawiać tam w dzień swoje dzieci pod opieką, w obecność zawsze osoby z Ukrainy i naszego wolontariusza. Wiemy, że do Żagania jedzie już kobieta z wykształceniem pedagogicznym, która może nam w tyn pomóc.

Świetlica ma działać w pomieszczeniach Żagańskiego Pałacu Kultury.

Napisz komentarz »