REKLAMA

Samorząd

Ułatwić i pomóc

Opublikowano 18 marca 2022, autor: jb

W tym tygodniu weszła w życie specustawa, która ma ułatwić życie Ukraińcom przyjeżdżającym do Polski od 24 lutego.

Ich pobyt jest legalny od razu na 18 miesięcy. Mają prawdo do rejestracji w Powiatowych Urzędach Pracy, mogą podejmować pracę bez żadnych dodatkowych pozwoleń. Bezpłatnie mogą korzystać z placówek służby zdrowia, które działają pod patronatem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Mogą skorzystać z określonych świadczeń socjalnych i rodzinnych oraz świadczeń z ustawy o pomocy społecznej. Dostępne będą także w zasadzie wszystkie zasiłki dla dzieci, jak 500+ czy Dobry Start do szkoły (poza funduszem alimentacyjnym). Ukraińcy będą mogli m.in. skorzystać z jednorazowych świadczeń na pokrycie życiowych wydatków, po 300 zł na osobę w rodzinie lub 500 zł dla osoby samotnej. Bezpłatna dla nich jest także nauka dzieci w szkołach, żłobkach i przedszkolach.

Najpierw jednak, żeby skorzystać z tych przywilejów, muszą w urzędach właściwych miast i gmin wystąpić o nadanie im numeru pesel. 

Jeżeli jednak wyjadą z Polski na dłużej niż miesiąc, stracą te wszystkie przywileje.

 

Za pomoc

Osoby, które pomagają Ukraińcom i przyjmują je pod swój dach, mogą liczyć na pomoc finansową przez dwa miesiące. Za każdą przyjętą osobę zostanie im wypłacone ok 1 tys. 200 zł (40 zł dziennie). Warunkiem jej otrzymania jest to, że uchodźcy zostali przyjęci na podstawie umowy podpisanej z gminą. Goście muszą mieć też status uchodźcy. 

Wnioski o wypłatę takich środków należy składać w urzędach miast i gmin.

Mają być wypłacane na zasadach refundacji, czyli od momentu przyjęcia uchodźców, a nie od chwili złożenia wniosku. Jeśli więc ktoś przyjął uchodźcę np. od 4 marca, a wniosek złoży 20 marca, pieniądze będą wypłacone od 4 marca. Jeżeli ktoś w tym czasie przyjmie kolejne osoby, może złożyć na nie kolejny wniosek.

Na razie jednak nie wiadomo, kiedy ruszą pierwsze wypłaty tych środków.

Napisz komentarz »