REKLAMA

Samorząd

Kolejki po pesel

Opublikowano 18 marca 2022, autor: Piotr Piotrowski

Do wydziałów spraw obywatelskich w żagańskim i żarskim Urzędzie Miasta kolejki Ukraińców są większe z każdym dniem.

W Żarach, przez dwa pierwsze dni, czyli w środę i czwartek, 16 i 17 marca, urzędnicy nadali Ukraińcom 126 numerów pesel.

Tylko w pierwszy dzień, żagańscy urzędnicy nadali ich 47. Dzień później, tylko przez pierwsze trzy godziny pracy, obsłużyli kolejnych 29 Ukraińców. Ośmiu z nich przyszło z punktu recepcyjnego w SP nr 7, reszta to osoby, które już wcześniej zamieszkały w prywatnych mieszkaniach lub u rodzin.

– Wydawanie numerów pesel przebiega sprawnie. Jesteśmy przygotowani na przyjęcie większej ilości uchodźców – zapewnia Grażyna Niklewicz, naczelnik wydziału spraw obywatelskich w Urzędzie Miasta.

Nadanie polskiego peselu umożliwi Ukraińcom np. dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia czy też do edukacji na tych samych zasadach,które obowiązują Polaków.

– Zdajemy sobie sprawę, że bez tego trudno byłoby funkcjonować w obcym kraju – mówią Anna i Daria, które do Polski przyjechały z Zaporoża. – Zabrałyśmy ze sobą dzieci, Saszę i Arinę. Mężowie zostali na wojnie, aby bronić ojczyzny. Mieszkamy u naszej rodziny, w Żaganiu. Chcemy tu pracować i posłać nasze dzieci do szkoły.

Napisz komentarz »