REKLAMA

Samorząd

Na razie za darmo

Opublikowano 18 marca 2022, autor: Michalina Kozarowicz

Do żarskich przedszkoli zapisanych jest obecnie 26 dzieci z Ukrainy (stan na czwartek, 17.03.). Radni na najbliższej sesji podejmą uchwałę zwalniającą uchodźców z opłat.

Opłata za dzieci, które uczęszczają do przedszkoli na 8 godzin dziennie i jedzą w nich posiłki, wynosi ok. 220 zł miesięcznie.

– Dzieci uchodźców będą zwolnione z opłaty do końca czerwca – wyjaśnia Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar. – Pierwsze 5 godzin opieki jest darmowe dla wszystkich, potem każda kolejna godzina kosztuje złotówkę, do tego dochodzi wyżywienie. Ciężko więc oszacować, ile wyniesie zwolnienie z opłaty – mówi O. Napiórkowski.

Urzędnicy na razie nie widzą potrzeby, by w przedszkolach otwierać dodatkowe odziały.

– Mamy miejsce i to wystarczy – zapewnia wiceburmistrz.

Na dziś nie ma za to miejsc w żarskich żłobkach.

Dla pracujących mieszkańców

Dzieci z Ukrainy są przyjmowane do przedszkoli na obecny rok szkolny. Jeśli rodzice chcą je zapisać na kolejny, muszą wziąć udział w rekrutacji, która już się rozpoczęła. Rekrutacja do żłóbków ruszy w kwietniu.

– Co do żłobków, będą w nich miejsca tylko dla dzieci rodziców, którzy są mieszkańcami Żar, oboje muszą też być osobami pracującymi. Jeżeli osoby z Ukrainy będą mieć status mieszkańca i rodziców będzie mieć pracę, to ich dzieci również mogą brać udział w rekrutacji do żłóbków – wyjaśnia O. Napiórkowski.

Napisz komentarz »