REKLAMA

Komunikacja

Dziury w drogach czekają

Opublikowano 18 marca 2022, autor: bj

Dwa razy więcej za łatanie dróg powiatowych, niż zarezerwowali na ten cel urzędnicy, chcą firmy, które złożyły swoje oferty na ich remont.

Starostwo Powiatowe w Żarach dzieli swoje drogi na trzy grupy. Pierwsza obejmuje Żary, miejscowości wokół miasta i na terenie gminy Przewóz. Na ich naprawę po ziemie i bieżące utrzymanie powiat przeznaczył 108 tys. 500 zł. Druga to gminy Brody, Lubsko i Jasień. Tu urzędnicy zarezerwowali w budżecie 115 tys. 700 zł. Trzecia grupa to Tuplice, Lipinki Łużyckie, Trzebiel oraz część gminy Przewóz, na które zaplanowano 101 tys. 300 zł.

Firmy, które mają się zajmować drogami, uznały, że te kwoty są nierealne. Argumentowały, że uwzględniając aktualne ceny materiałów, środki nie pokrywają nawet kosztu zakupu emulsji asfaltowej oraz kruszywa. A pozostaje jeszcze wiele innych – robocizna, koszty sprzętu, oznakowania robót, prac porządkowych i innych. Dodatkowo podkreślał, że drastyczny wzrost cen ropy naftowej bezpośrednio przełoży się na cenę emulsji.

Od powiatowych urzędników dostały odpowiedź, że same mają oszacować swoje koszty, a ich oferty zostaną rozważone.

To, jak bardzo szacunki urzędników odbiegają od rzeczywistości, pokazują kalkulacje firm. Na pierwszą i drugą grupę drug odcinek najtańsze propozycje złożył Zakład Transportowy i Ogólnobudowlany Edwarda Karpowicza z Lubska, opiewają odpowiednio na 217 tys. 710 zł i 199 tys. 350 zł.

Najbardziej zbliżona do zarezerwowanego budżetu jest oferta firmy BITMEX Grzegorza Zygadło z Paczkowa, który za prace na terenie gmin Tuplice, Lipinki Łużyckie, Trzebiel oraz części gminy Przewóz chce 132 tys. 249 zł. Tu budżet zostanie przekroczony „tylko” o 31 tys. zł.

I, jak nieoficjalnie wiadomo, tylko ta oferta jest rozważana do przyjęcia. Na dwa pozostałe zadania prawdopodobnie przetarg zostanie ogłoszony po raz drugi. Formalnej decyzji jeszcze nie ma, bo trwają konsultacje. I tylko dziury w drogach czekają.

Napisz komentarz »