REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Wszystko jest nowe

Opublikowano 18 marca 2022, autor: jb

Ośmioro dzieci z Ukrainy zapisano do tej pory na zajęcia w Szkole Podstawowej nr 1 w Żaganiu.

Dołączyli do klas ósmej, siódmej, czwartej i pierwszej.

 Emma i Serhij trafili do ósmej klasy. Emma z bliskimi zamieszkała w Żaganiu u rodziny, Serhij – u zupełnie obcych sobie ludzi.

Emma jest w Polsce od trzech tygodni, pochodzi z Chmielnickiego w zachodniej Ukrainie. Jej tata jest Polakiem, a ona swobodnie posługuje się językiem polskim.

 – Zaskoczyło mnie, że szkoła jest tak dobrze wyposażona. Uczniowie są życzliwi, podchodzą do mnie na przerwach, żeby się zapoznać – mówi. Emma ma rodzinę w mieście. – Rok temu byłam w Żaganiu. Spacerowaliśmy obok SP nr 1. Mówiłam wtedy, że ten budynek przypomina Hogwart z książek o Harrym Potterze. Nawet nie przypuszczałam, że będę chodzić do tej szkoły – dodaje. – Na pewno dla nas, nawet dla mnie, choć znam język, najtrudniejsze będzie przyswojenie literatury polskiej, a także geografii czy historii

W środę (16.03.) drugi dzień w szkole był Serhij. Przyjechał z Zaporoża, nie zna polskiego.

– Wszystko jest tu dla mnie nowe. Pierwszego dnia byłem bardzo zestresowany, teraz jest już lepiej. Coraz więcej rzeczy rozumiem – mówi.

Pomagają jak mogą

Pomocą dla uchodźców jest nauczycielka matematyki Yana Gross, która pochodzi z Ukrainy, a w Polsce mieszka już ponad 20 lat.

– Uczniowie powoli się wdrażają. Widać, że bardzo chcą – mówi.

W Jedynce wszystkie pomieszczenia oznakowano także w języku ukraińskim.

– Wszyscy myślimy o tym, jak można im ułatwić pobyt u nas, żeby czuli się u nas jak najbardziej komfortowo – mówi dyrektor Małgorzata Kalinowska. – Pani Gross jest u nas takim przewodnikiem. Uczniów z Ukrainy przydzielamy do tych klas, w których ma zajęcia, żeby było trochę łatwiej – dodaje. – Zanim trafili do nas uczniowie z Ukrainy, szkolna psycholog prowadziła zajęcia we wszystkich klasach na temat wojny.

W Żaganiu 12 dzieci dołączyło do klas i oddziału przedszkolnego w SP nr 2. Po jednym dziecku zapisany jest do zerówki w SP nr 3, SP nr 4 i SP nr 7. 

Napisz komentarz »