REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Alarmy bombowe w szkołach

Opublikowano 18 marca 2022, autor: Piotr Piotrowski

Do kilku szkół podstawowych i średnich w Żaganiu i Szprotawie podszywający się pod Ukraińca „żartowniś” rozesłał maile o podłożeniu bomby. Na szczęście, okazały się fałszywe.

Maile dotarły na skrzynki pocztowe szkół w piątek, 11 marca oraz we wtorek, 15 marca. Dyrekcje SP nr 1 w Szprotawie, SP nr 7 w Żaganiu, Zespołu Szkół Rolniczych w Henrykowie, Zespołu Szkół Zawodowych w Szprotawie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żaganiu oraz Niepublicznej Szkoły Branżowej w Wiechlicach zawiadomiły policję, a ta strażaków, aby sprawdzili pomieszczenia.

– Otrzymaliśmy maila, którego autorem miał być Ukrainiec. Napisał, że uciekł przed wojną do Polski, chciał tutaj zamieszkać, ale nie spotkał się z życzliwością i dlatego postanowił podłożyć bombę w szkole, którą dokładnie w południe uruchomi przez sygnał radiowy – mówi Zbigniew Hałabura, dyrektor  ZSR w Henrykowie. – Groźbę przyjęliśmy z dużym spokojem, wiedząc, że mail jest mało wiarygodny. Wcześniej mieliśmy szkolenia. Ostrzegano nas, że w związku z wojną na Ukrainie, Polska może stać się celem cyberataków i takich fałszywych maili. Wezwaliśmy jednak służby, aby sprawdziły sygnał.

– Policja poprosiła nas o sprawdzenie pomieszczeń w kilku placówkach oświatowych na terenie powiatu żagańskiego. Strażacy nie znaleźli ładunków wybuchowych – informuje mł. bryg. Paweł Grzymała, rzecznik żagańskiej straży pożarnej.

– Alarmy nie zostały potwierdzone – dodaje st. sierż. Arkadiusz Szlachetko, p.o. oficera prasowego KPP Żagań.

Fałszywy alarm bombowy uznawany jest za przestępstwo w przypadku nieuzasadnionej interwencji służb ratowniczych i zakłócenia pracy danej instytucji. Grozi za to kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Póki co, służby ustalają, kto jest autorem maili.

Napisz komentarz »