REKLAMA

Samorząd

Śmieci w górę

Opublikowano 18 marca 2022, autor: jb

Już od kwietnia mieszkańcy gminy Wymiarki zapłacą za śmieci po 33 zł od osoby miesięcznie. To o 8 zł więcej niż do tej pory.

Podwyżki radni zatwierdzili podczas sesji w czwartek, 10 marca. O to, by wyjaśnić, dlaczego śmieci drożeją, poprosił radny Jerzy Niezgócki.

– 33 zł to stawka naliczona po kosztach, a i tak mam obawy, że pod koniec roku zabraknie nam pieniędzy z opłat od mieszkańców – stwierdził wójt Lech Miszewski. I porównał opłaty ze stawkami obowiązującymi w sąsiednich gminach. – Gozdnica ma jeden swój wóz, którym część odpadów wywożą sami, a my za całość musimy płacić firmom zewnętrznym. Stawka 33 zł to i tak jedna z najniższych w okolicy. Poza tym każdego roku rośnie liczba odpadów, a do wyliczenia i tak przyjęliśmy liczbę ton z ubiegłego roku.

Nie wszyscy płacą

Jeżeli ktoś nie będzie segregować śmieci, gmina ma prawo nałożyć karę w wysokości 66 zł na osobę w rodzinie. Jeżeli właściciele domów jednorodzinnych prowadzą kompostownik, mogą liczyć na zniżkę rzędu 2 zł od miesięcznej należnej kwoty.

Pytania miał też jeden z mieszkańców, Mikołaj Boczar.

– Na wszystko mamy licznik, na prąd, wodę, gaz. Dlaczego nie możemy mieć śmieci na wagę? Niech każdy płaci faktycznie za siebie. Dlaczego ja mam płacić za kogoś? Co to jest za rozwiązanie? – pytał.

– Ja się zgadzam, że tak powinno być. Ale ustawodawca, biorąc pewnie pod uwagę naszą chęć do kombinowania i podrzucania śmieci np. do lasu, przewidział, że każdy mieszkaniec będzie płacić stałą opłatę. My musimy stosować się do ustawy. Radni mogą się tylko pochylić nad kwotą – zastrzegł wójt.

Gmina ma już 80 tys. zł niedoboru w opłatach.

– Dokładnie nie wiemy, ile osób nie płaci. Wiemy, jakie mamy zadłużenie.  Bo nie płaci się za osoby zameldowane, a za te, które faktycznie zamieszkują. Jak ktoś zgłosi, że płaci za 2 osoby, a mam informację z zewnątrz, że tam mieszka więcej osób, to wtedy mogę interweniować, bo już mam świadka, że podane dane mogą nie być prawdziwe. Wszyscy mamy możliwość, żeby cena była mniejsza. A będzie mniejsza wtedy, gdy wyrzyscy będą płacić – tłumaczył wójt.

Radni nowe stawki przyjęli jednogłośnie, obowiązywać będą od kwietnia.

Napisz komentarz »