REKLAMA

Samorząd

Gwiezdne wojny w Żaganiu

Opublikowano 18 marca 2022, autor: jb

Teorie Keplera o ruchu planet wzięły w łeb, kiedy za planety zabrali się wandale. Astonom, który rozsławił Żagań w świecie, zapewne przewraca się w grobie. Bo w Żaganiu planety poruszają się teraz nie wokół słońca, tylko według widzimisię chuliganów.

Model układu słonecznego ustawiony jest w Żaganiu na skwerze przy ul. Wojska Polskiego. Kosztował aż 175 tys. zł. Instalacja była montowana pod koniec grudnia, przy okazji 450. rocznicy urodzin astronoma Johannesa Keplera. Niedługo cieszyły oko. Planety giną jedna po drugiej. I nie wchłania ich czarna kosmiczna dziura.

Na śmietnik

Pierwszą planetę – Neptuna wandale zniszczyli w nocy z 14 na 15 lutego. Nie nadawał się już do ponownego montażu. Koszt wykonania nowej oszacowano wstępnie na 10 tys. zł.

W miniony weekend (11-12.03.) wandale dobrali się do kolejnej planety – Uranu. Roznieśli go w pył. Nadaje się tylko na śmietnik.

Nie udało się ustalić, kto zdemolował Neptuna, pomimo nagrody wyznaczonej przez burmistrza dla osoby, która się do tego przyczyni.

Szukają

Układ słoneczny na skwerze liczy teraz tylko sześć planet, plus model słońca.

– Patrolujemy to miejsce codziennie. Obecnie przeglądamy wszystkie możliwe nagrania z monitoringu i fotopułapek z tamtej okolicy, żeby zidentyfikować sprawców – mówi Roman Kuczak, komendant Straży Miejskiej.

Czy Pluton i Uran powrócą z czarnej dziury?

– Czekamy na rozstrzygnięcie ubezpieczyciela. Wykonawca jest gotowy, żeby zrobić nowe planety, pozostaje kwestia tego, czy w całości pokryje to ubezpieczenie, czy będziemy musieli jakąś kwotę dopłacać – mówi Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Według firmy, która wykonała planety, nie zostały one zniszczone na przykład kopniakami. Ktoś musiał potraktować je jakimś solidnym narzędziem, np. prętem, żeby odczepić je od podstawy.

Napisz komentarz »