REKLAMA

Wasze sprawy

Dopłacą

Opublikowano 11 marca 2022, autor: jb

Bezpłatny dostęp do lekarza, nauka w szkołach i możliwość podjęcia pracy oferowane są Ukraińcom w Polsce. Ci, którzy przyjmą uchodźców pod swój dach, mogą liczyć na dodatek 1 tys. 200 zł za osobę, ale za dwa miesiące.

Od rozpoczęcia wojny do Polski uciekło już ponad 1,4 mln Ukraińców.

Osoby, które nie mają zaplanowanego miejsca pobytu, na wyznaczenie go muszą czekać w punkcie recepcyjnym przy granicy, stamtąd kierowani są do poszczególnych miast i gmin, ich pobyt opłacany będzie z budżetu państwa.

Póki co, zdecydowana większość obecnych już w naszym kraju Ukraińców znalazła schronienie w domach prywatnych.

Rząd pracuje nad specjalną ustawą, która ułatwi Ukraińcom pobyt w Polsce. Ma ona być głosowana na początku przyszłego tygodnia. Zapewni wszystkim, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu wojny, legalny pobyt na minimum 18 miesięcy. Dzisiaj jeszcze nie wszyscy Ukraińcy w kraju są zarejestrowani. Osoby zarejestrowane, z nadanym numerem pesel, będą miały zagwarantowane prawo do pracy i do rejestracji w Powiatowych Urzędach Pracy.

Ukraińcy będą mogli m.in. skorzystać z jednorazowych świadczeń na pokrycie życiowych wydatków. Chodzi o 500 zł w przypadku osoby samotnej lub 300 zł na członka rodziny. Dostępne będą także w zasadzie wszystkie zasiłki dla dzieci, jak 500+ czy Dobry Start do szkoły (poza funduszem alimentacyjnym), uchodźcy będą też objęci ubezpieczeniem zdrowotnym.

 Projekt zakłada też przyznawanie dodatkowej pomocy żywnościowej, bezpłatnej opieki psychologicznej.

Ustawa przewiduje, by osobom prywatnym, które przyjmują zarejestrowanych Ukraińców przyznać 1200 zł za osobę, przez dwa miesiące, by zminimalizować poniesione przez nich koszty.

Ci, którzy już przebywają w Polsce, a kończy im się ważność pobytu, nie muszą się martwić, bo zostanie on im przedłużony.

Napisz komentarz »