REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Kasa na dobre smaki i kulturę

Opublikowano 11 marca 2022, autor: nk

100 tys. zł przeznaczył Urząd Miasta w Żarach na dofinansowanie stowarzyszeń w ramach konkursu w zakresie kultury, turystyki, nauki, integracji europejskiej i działalności na rzecz seniorów. Aż 25 tys. zł otrzymał organizator targów śniadaniowych w Folwarku Zamkowym.

Stowarzyszenie Łowcy Smaków z Wrzesin otrzymało 25 tys. zł na cykl targów śniadaniowych pod nazwą „Tradycja bliżej Ciebie”, odbywających się w folwarku zamkowym w Żarach. To jedna czwarta całej kwoty, jaką Urząd Miasta w Żarach przeznaczył na wsparcie działalności stowarzyszeń w zakresie m.in. kultury, turystyki i nauki.

– Chcemy promować zdrową żywność. Planujemy w związku z tym szereg imprez, które będą zachęcały do korzystania z produktów regionalnych. Odwiedzający nasze imprezy będą mogli zapoznać się z tym, jak kiedyś żywność była przygotowywana. Chcemy zrobić pokazy, szkolenia, a także imprezy dla najmłodszych, takie jak Dzień Dziecka czy mikołajki – mówi Mirosław Motyka, prezes stowarzyszenia Łowcy Smaków.

Chcieli więcej

Do konkursu zgłoszono 25 ofert na łączną kwotę ponad 257 tys. zł. Miasto miało na ten cel tylko 100 tys. zł, dlatego pieniądze otrzymało tylko 18 projektów.

– To żadna nowość. To, że ktoś sobie napisze, że chce nie wiadomo ile pieniędzy, to jego sprawa. Po drugie trzeba pamiętać, że niektóre z tych projektów nie były adekwatne do tego, na co był ogłoszony konkurs – mówi Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar.

Nie dostali

Oprócz Łowców Smaku, którzy otrzymali 25 tys. zł, pozostałe oferty zostały dofinansowane w kwotach od 1 tys. 500 zł do 8 tys. zł. Siedem ofert nie otrzymało ani złotówki, przy czym 6 projektów ze względu na zbyt małą ilość pieniędzy, a jeden z powodu braku wkładu własnego. Wśród ofert, które nie otrzymały wsparcia z Urzędu Miasta, jest ta przygotowana przez zespół Caritas przy parafii p.w. NSPJ.

– Bez względu na to, że nie otrzymaliśmy wsparcia z Urzędu Miasta, IV Rajd Świętego Krzysztofa się odbędzie – zapewnia Krzysztof Kwaśnik, proboszcz parafii.

Napisz komentarz »