REKLAMA

Samorząd

Szkoda na fundusz

Opublikowano 11 marca 2022, autor: Michalina Kozarowicz

W Tuplicach znów nie będzie funduszu sołeckiego. Radni podjęli decyzję już na przyszły rok!

Fundusz sołecki w gminie przestał funkcjonować 2 lata temu. I na razie nie zanosi się, aby znów się miał pojawić. Przeciwniczką reaktywacji funduszu jest wójt.

– To jest tylko około trzystu tysięcy – twierdzi Katarzyna Kromp, wójt gminy Tuplice. – Nie wyobrażam sobie, że wioski teraz dostają te fundusze. Tak naprawdę na co? Nie wiem, co dodatkowo można by było zrealizować w Drzniowie, skoro wyremontujemy im świetlicę. Czasami tak jest, że ktoś ma za dużo pieniędzy i zastanawia się, na co by tu jeszcze wydać. Myślę, że dbamy na tyle o gminę, żeby jeszcze nam zaufać i tego funduszu nie wyodrębniać.

Inne zdanie niż wójt ma m.in. Andrzej Szarlej, radny i sołtys Matuszowic.

– Nie do końca zgodzę się z tym, co mówi wójt, że wszystko było przekazane i zrobione – mówi A. Szarlej. – Chodzi mi o drogę gminą Matuszowice – Dębinka. Ona jest w opłakanym stanie i nic tam nie jest robione, a gdyby był fundusz, to ja bym z niego tę drogę jakoś łatał. A tak to nie ma z czego.

Nie ma i nie będzie

Funduszu sołeckiego w gminie Tuplice nie będzie też w przyszłym roku. Radni już zdecydowali.

– Ustawa mówi o tym, że do 30 marca trzeba podjąć taką decyzję odnośnie następnego roku – mówi Sylwester Mazurkiewicz, przewodniczący Rady Gminy. – Mieliśmy fundusz przez 6 lat. Zrobiliśmy na wsiach to, co miało być zrobione – przekonuje.

Ostatni raz fundusz sołecki był w gminie Tuplice w 2020 roku i wynosił 215 tys. zł. Wsie otrzymały wtedy ostatni raz pieniądze, które mogły przeznaczyć na dowolny cel. I tak: Cielmów otrzymał 21 tys. 500 zł, Chełmica – 18 tys. 843 zł, Chlebice – 9 tys. 823 zł, Czerna – 12 tys. 400 zł, Drzeniów – 19 tys. 753 zł, Grabów – 14 tys. 651 zł, Gręzawa – 13 tys. 677 zł, Jagłowice – 12 tys. 237 zł, Łazy – 14 tys. 270 zł, Matuszowice – 10 tys. 240 zł, Nowa Rola – 13 tys. 970 zł, Świbinki – 13 tys. 719 zł, Tuplice – 42 tys. 344 zł.

– Fundusz sołecki był dobrą sprawą – komentuje Zdzisław Nowakowski, sołtys Łazów. – Wieś ma swoje potrzeby, które może realizować dzięki tym pieniądzom. Zawsze mieliśmy na coś, co trzeba było we wsi zrobić. Szkoda, że funduszu nie ma – dodaje sołtys.

Napisz komentarz »