REKLAMA

Samorząd

Podwyżka za śmieci

Opublikowano 11 marca 2022, autor: Michalina Kozarowicz

Aż o 11 zł więcej będą płacić od kwietnia za śmieci mieszkańcy gminy Tuplice. Stawka wzrośnie z 25 zł do 36 zł od osoby.

O podwyżce za śmieci zadecydowali radni. Według szacunków urzędników, gdyby mieszkańcy płacili starą stawkę, czyli 25 zł od osoby, to do budżetu gminy za gospodarowanie śmieciami wpłynęłoby 777 tys. zł, a koszt wywiezienia śmieci z Tuplic wyniesie w tym roku 1 mln 60 tys. zł

– W zeszłym roku jako gmina musieliśmy dołożyć do śmieci 400 tys. zł – wyliczała na sesji Katarzyna Kromp, wójt gminy. – Cały czas powtarzam, że my nie jesteśmy od popularnych decyzji, tylko od rozsądnych. Podwyżka była konieczna. A te rodziny, które nie mają pieniędzy, mogą przyjść do urzędu, porozmawiać i będziemy szukać rozwiązania, na przykład dzielić na raty. Opłaty za śmieci nie można jednak umorzyć – mówi K. Kromp.

Będzie kontrola

Urzędnicy z Tuplic zapowiedzieli też, że będą kontrolować, kto i jak płaci za śmieci.

– Gmina ma 3 tys. mieszkańców. System opłat za śmieci nie jest szczelny i ucieka nam dużo pieniędzy. Urzędnicy sprawdzają, co możemy zrobić w granicach prawa, żeby uszczelnić ten system, bo samo zajrzenie do śmietnika to za mało. Dlatego apeluję o zwyczajną uczciwość. Jeżeli w domu jest więcej osób, niż deklarujemy, po prostu to zgłośmy – apelowała K. Kromp.

O kwietnia czteroosobowa rodzina z gminy Tuplice będzie za śmieci płacić 144 zł miesięcznie, zamiast dotychczasowych 100 zł. W skali roku opłata wzrośnie z 1 tys. 200 zł do 1 tys. 728 zł za czteroosobową rodzinę.

Napisz komentarz »