REKLAMA

Wasze sprawy

Nie można odpuszczać oszustom

Opublikowano 11 marca 2022, autor: jb

Zgłosił policji, że ktoś chciał go oszukać poprzez SMS-a. Szajkę naciągaczy udało się namierzyć.

Do Marka Łozowskiego z Iłowej SMS z treścią o konieczności dopłaty 50 groszy do wysłanej paczki przyszedł w listopadzie 2020 roku.

– Bardzo nie lubię takich naciągaczy, szczególnie, że próby oszustw są coraz bardziej perfidne. Wiedziałem, że akurat nie powinna iść do mnie żadna paczka. Wpisałem takie hasło w internet i wtedy zorientowałem się, że ktoś chce wyłudzić ode mnie pieniądze  – mówi M. Łozowski.

Mechanizm zazwyczaj był taki sam. Ktoś otrzymywał wiadomość z informacją, że wysyłka jego paczki została wstrzymana przez niedopłatę w wysokości 50 groszy. W tej samej wiadomości zawsze podany był link, poprzez który należy opłacić brakującą kwotę. Podana strona płatności była sfałszowana, a każdy, kto logował się na niej, podawał złodziejom login i hasło do swojego prywatnego konta. Taki proceder nasilał się przeważnie przed świętami, kiedy więcej osób zamawia np. prezenty dla bliskich.

– Wtedy stwierdziłem, że nie popuszczę. Nawet jeżeli ja sam nie dałem się naciągnąć, doszedłem do wniosku, że taki SMS jest próbą wyłudzenia, a ja padłem jej ofiarą. Takie pismo złożyłem też na policji – tłumaczy mężczyzna.

Niektórzy mieli mniej szczęścia. Tylko w naszym województwie w 2020 roku w taki sposób oszukano różne osoby na kwotę blisko 40 tys. zł. Jak się okazuje, policjantom udało się namierzyć szajkę, która działa na terenie całego kraju.

Postępowanie przedprocesowe prowadzą śledczy z Łodzi. Na przesłuchanie wzywane są wszystkie osoby, które złożyły oficjalne doniesienie w tej sprawie.

– Zeznania na policji składałem w ubiegłym tygodniu. Cieszę się, że sprawa nie utknęła. Nie dość, że oszuści okazali się być całą grupą przestępczą, to jeszcze na ich czele stała kobieta. Czasami żartuję, że jestem amatorem prawnikiem. Mam czas, więc mogę poświęcić go na to, żeby złożyć odpowiednie pisma służbom i podpierać się paragrafami. Jak widać, warto nie odpuszczać – dodaje M. Łozowski.

Napisz komentarz »