REKLAMA

Aktualności, Polityka

Putin poniesie klęskę?

Opublikowano 11 marca 2022, autor: Michalina Kozarowicz

Dr hab. Ryszard Michalak, politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego, mieszkaniec Olbrachtowa, dla gazety „Regionalnej” ocenia konflikt rosyjsko-ukraiński.

R. Michalak jest absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, profesorem Uniwersytetu Zielonogórskiego, doktorem habilitowanym nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce, kierownikiem Katedry Stosunków Międzynarodowych w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji.

„Regionalna”: Jak może rozwijać się wojna na Ukrainie?

Dr hab. Ryszard Michalak: Najmniej prawdopodobne jest czynne włączenie się NATO w bezpośrednie działania militarne. Będą natomiast nadal miały miejsce dozbrajanie armii ukraińskiej, zaopatrzenie czy też formowanie sił ochotniczych. Równie mało prawdopodobne, a nawet nieprawdopodobne jest sięgnięcie przez Putina po broń nuklearną. Użycie jej przeciw Ukraińcom zaprzeczyłoby całkowicie linii propagandowej kierowanej do obywateli rosyjskich, którzy karmieni są opowieścią o „walce wyzwoleńczej”, której celem jest „denazyfikacja”, „demilitaryzacja” i odsunięcie od władzy w Kijowie Wołodymyra Zełenskiego.

Co teraz zrobi Putin?

Sądzę, że po serii niepowodzeń wojsk rosyjskich na terenie Ukrainy, cele Putina zostały ograniczone do planu zajęcia tych ziem ukraińskich, które stanowiły przeszkodę komunikacyjną pomiędzy Krymem i tzw. „republikami ludowymi”, zajętymi kilka lat wcześniej przez separatystów. Obawiam się więc, że od Chersonia aż po Charków rozciągnąć się może obszar okupacji rosyjskiej. Ale jeśli do niej dojdzie, nie jest powiedziane, że będzie trwać wiecznie. Wysokie morale armii ukraińskiej i ludności cywilnej, która zamieniła się de facto w wojsko, to zjawiska, które całkowicie zaskoczyły Putina. Gdy dodamy do tego coraz niższe morale wśród rosyjskich żołnierzy, to jest nadzieja, że Putin będzie musiał skupić się na utrzymaniu władzy w Rosji.

Czy działania NATO i sojuszników są w pana ocenie wystarczające?

Niezwykle ważną rolę odgrywają sankcje Zachodu wobec Rosji, a także działania dyplomatyczne. Pozytywne znaczenie ma porozumienie USA z Iranem na temat dostarczania ropy na Zachód. Najważniejsze są jednak zakulisowe rozmowy dyplomatów USA z dyplomatami chińskimi. Przekonanie ChRL do stanu bierności wobec Rosji i zachowania neutralności względem wojny rosyjsko-ukraińskiej byłoby równoznaczne z klęską Putina.

komentarze »
 1. Maria 14 marca 2022 16:23 - Odpowiedź

  To tylko teoria. Decyduje geopolityka i korporacje. Nie sądzę, że Pan Putin tak szybko się podda jak Europejscy politycy i NATO.
  Dlaczego nie pozwolono Ukrainie przystąpić do NATO w grudniu 2019, styczniu i lutym 2022?

 2. Olo 16 marca 2022 07:54 - Odpowiedź

  Rosja nałożyła embargo na cukier i zboża.
  Czy nasi politycy rozmawiają z rolnikami jak uzupełnić te braki? Jeśli problem sami nie rozwiążemy to będziemy skazani na niezdrową korporacyjną żywność.
  Zamiast rolnictwa mamy ogromne budownictwo i korporacyjną żywność w marketach, zwykle jałową z dużą ilością chemii. Przemysł cukrowy sprzedał PO z PSL-em. Rolnictwo chyba tak jak koleje jest systematycznie niszczone po 1989 roku.

Napisz komentarz »