REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

Będzie rondo i szersza droga

Opublikowano 11 marca 2022, autor: bj

To pierwszy krok do budowy ronda na żarskiej obwodnicy, na skrzyżowaniu z drogą na Grabik. Do tego ma powstać obwodnica Bieniowa, żeby można było omijać wieś w drodze do Zielonej Góry. A z drugiej strony Żar – wygodniejszy dojazd do autostrady.

Umowy na wykonanie dokumentacji związanej z przebudową drogi krajowej nr 27 w Żarach oraz okolicy podpisał na przełomie lutego i marca zielonogórski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA chce rozbudować fragmenty drogi i dostosować ich nośność do ciężarówek o masie całkowitej do 11,5 tony na oś. Pasy drogowe zostaną poszerzone, nawierzchnia wzmocniona.

Wyczekiwane rondo

Pierwszy odcinek to fragment żarskiej obwodnicy pomiędzy rondem obok McDonald`s a skrzyżowaniem z ul. Piastowską i drogą na Grabik.

– Pojawią się tu też elementy poprawiające bezpieczeństwo, czyli przede wszystkim oznakowanie pionowe i poziome, bariery drogowe, azyle na przejściach dla pieszych, oświetlenie, sygnalizacje świetlne – informuje Anna Jakubowska, rzecznik GDDKiA w Zielonej Górze. Dokumentację opracować ma  P.S. Projekt P. Szymańskiego ze Szczawna Zdrój  za prawie 650 tys. zł. Na załatwienie wszystkich procedur i opracowanie dokumentów firma dostała 2 lata. Roboty powinny się rozpocząć po kolejnych 6 miesiącach, a zakończyć – w ciągu 16 kolejnych miesięcy.

Co ważne, projekt wyczekiwanego przez kierowców ronda na obwodnicy Żar, u zbiegu z ul. Piastowską i drogą na Grabik, GDDKiA już ma. 

– Mamy już gotowy projekt z zezwoleniem. Po opracowaniu dokumentacji dla obwodnicy Żar, zostanie on włączony do niej na etapie przetargu na roboty budowlane – dodaje A. Jakubowska.

Do autostrady

Za prawie 2 mln 641 tys. zł Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem sporządzi z kolei dokumentację przebudowy 9-kilometrowego odcinka drogi pomiędzy zjazdem z przebudowywanej autostrady w rejonie Drozdowa a Żarami. Droga ma zostać poszerzona, a niebezpieczne zwężenia zlikwidowane. Ma się tu pojawić dwukierunkowa ścieżka rowerowa na odcinku około 4 km.

Tu etap formalny ma potrwać nieco ponad 3 lata, potem 4 miesiące zajmą sondażowe badania archeologiczne. Inwestor wyliczył, że na przeprowadzenie przetargu potrzebne będzie 9 miesięcy. Same prace potrwają ok. 3 lat.

Obwodnicą przez Bieniów

Najwięcej kosztować będzie dokumentacja 13-kilometrowego odcinka krajówki pomiędzy Żarami a Nowogrodem Bobrzańskim. Firma Multiconsult Polska sp. z o.o., która podjęła się zadania, otrzyma za to prawie 4 mln zł. Wykonawca będzie miał za zadanie zaprojektować budowę obwodnicy Bieniowa o długości ok. 3 km. Terminy kolejnych etapów są podobne, jak w przypadku dwóch pozostałych inwestycji.

Napisz komentarz »