REKLAMA

Zdrowie

Mniej zakażonych w szpitalu

Opublikowano 04 marca 2022, autor: jb

Dziewięć wolnych miejsc na oddziale covidowym w Żarach było w ostatniej dobie. W Żaganiu wolnych było około 20 łóżek.

Od wtorku (1.02.) szpital ma 103 miejsca dla zakażonych. Do końca lutego było 127. Na oddziale wewnętrznym w Żarach -jest 29 miejsc, na psychiatrii – 23. Filia szpitala w Żaganiu niezmiennie ma 51 miejsc.

Władze szpitala chciały, by nie tylko ortopedia, ale także psychiatria mogła od marca powrócić do tzw. czystej pracy.

– Nie otrzymaliśmy od wojewody na ten moment decyzji, by psychiatra pracowała jako oddział czysty. Nadal mamy na niej miejsca dla zakażonych pacjentów. W ostatniej dobie przebywało tam 15 osób – mówi Monika Kogut, kierownik działu organizacyjno-prawnego szpitala.

Oprócz psychiatrii, gdzie miejsca znajdują wyłącznie zakażone osoby, w szpitalu leżą teraz przeważnie osoby w podeszłym wieku, które oprócz zakażenia trafiają tu także z chorobami współistniejącymi.

Coraz mniej

W ostatnim tygodniu wojewoda zdecydował o zmniejszeniu liczby łóżek covidowych w lubuskim do 844. Oprócz szpitala w Żarach, więcej „czystych” łóżek wróciło do szpitali w Drezdenku i Torzymiu.

W ostatniej dobie w naszym województwie w użyciu było 14 respiratorów (o 4 mniej niż tydzień temu) na 76 dostępnych.

W całym kraju w szpitalu z powodu koronawirusa leżało w ostatniej dobie 10 tysięcy 957 osób, a przygotowano dla nich łącznie 23 tysiące 860 miejsc.

Mniej chętnych

Dziennie wykonuje się także mniej testów na obecność koronawirusa. Do szczepień przeciwko Covid-19 jest jeszcze mniej chętnych.

W Żaganiu od poniedziałku, 7 marca, zmniejszona zostaje liczba dni wyznaczonych na szczepienia. Do tej pory szczepić się można było trzy razy w tygodniu, w tym raz w tygodniu przyjmowane były dzieci.

– Ze względu na to, że dziennie na szczepienie zapisuje się nawet mniej niż 30 osób, musimy zmniejszyć liczbę dni w tygodniu na to przeznaczonych. To już nie ten czas, kiedy szczepiliśmy po sto osób pięć dni w tygodniu. Jako dni wyznaczone do szczepienia pozostają poniedziałek oraz czwartek. Dzieci zapisujemy wyłącznie na czwartek, bo wtedy dostępny będzie lekarz pediatra – mówi Jacek Wąsik, kierownik filii szpitala w Żaganiu.

W Żarach szczepienia wyznaczane są nadal trzy razy w tygodniu, ale od poniedziałku (7.03.) nie będą już one prowadzone w budynku nr 23 szpitala, ale w pomieszczeniach dawnej sterylizatorni, na parterze.

Nie modyfikowana genetycznie

W 105. Szpitalu Wojskowym dostępna jest także nowa szczepionka białkowa Nuva Xovid, tylko dla osób pełnoletnich. Szczepienie podstawowe przewiduje dwie dawki, pomiędzy którymi odstęp wyniesie minimum 21 dni. Osoby nią zaszczepione mają jak do tej pory mniejsze skutki uboczne (ból ramienia, zaczerwienienie), jest mniej obarczona powikłaniami.

Covid w liczbach

305 mieszkańców powiatu żarskiego zaraziło się koronawirusem w tydzień (w tym 14 osób ponownie). W powiecie żagańskim przybyło 205 chorych (12 osób kolejny raz).

W województwie lubuskim przybyło ponad 4 tysięcy chorych w tydzień.
W kraju przez ostatnie siedem dni zakaziło się blisko 88 tysięcy osób, czyli tyle, co przez dwa dni jeszcze dwa tygodnie temu.
Wysoka jest nadal liczba zgonów związanych z koronawirusem. W kraju w tydzień zmarło kolejnych 1272 osoby (średnio po 250 osób dziennie), z których 49 osób to mieszkańcy naszego województwa.

Napisz komentarz »