REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Jedność w trudnym czasie

Opublikowano 04 marca 2022, autor: jb

Punkt pomocy dla ukraińskich uchodźców działa przy Parafii Grekokatolickiej w Szprotawie.

Za miejsce zbiórki służą pomieszczenia w parafialnej świetlicy przy ul. Koszarowej 13. Proboszczem parafii jest ksiądz Andrij Bunzylo, który wraz z żoną Olgą mieszkają w Polsce już 19 lat.

 – Nie możemy czekać bezczynnie. Staramy się pomagać na płaszczyźnie duchowej i materialnej. W sobotę, 26.02., mieliśmy tutaj nabożeństwo z modlitwą o pokój, byli z nami księża wyznania rzymskokatolickiego i prawosławnego. Wszyscy razem – mówi A. Bunzylo. – To nie jest tylko ukraińsko-rosyjska wojna, ona dotyczy nas wszystkich – dodaje.

W parafii już zamieszkała 5-osobowa rodzina i dwie starsze osoby z Ukrainy, jadą kolejni. Zbiórka darów ruszyła w ubiegłym tygodniu.

 – Teraz organizujemy pomoc dla tych, którzy trafiają do naszej gminy. Ważne są żywność, środki higieniczne. Nie przyjmujemy już ubrań, bo mamy ich naprawdę dużo. Prowadzimy też zbiórkę dla żołnierzy ukraińskich – mówi Olga Bunzyło

Przy zbiórce pomagają wolontariusze z Fundacji Spełnienie, ze szprotawskiego koła Związku Ukraińców w Polsce, osoby niezwiązane z parafią.

Zbiórkę wspomóc może każdy. Potrzebne produkty można przynosić codziennie do świetlicy przy parafii.

– Staramy się być tutaj codziennie od godz. 9:00 do 20:00. W niedzielę po nabożeństwach od około godz.14:00 – mówi proboszcz. – Za każdą pomoc serdecznie dziękujemy.

Ludzie proszą nie tylko o materialną pomoc.

– Jest jedna rodzina z Ukrainy, która na nabożeństwach jest u nas codziennie – przyznaje A. Bunyzło. Pani Olga podkreśla: – Putin nie może wmawiać światu, że Ukraina nie ma swojej historii i kultury, bo w czasie, gdy już funkcjonowała Ruś Kijowska w Moskwie było tylko błoto.

Na ukraiński front potrzebne są:
środki opatrunkowe, płyny do dezynfekcji ran, termokubki, termosy, siatka wędkarska maskująca, termobielizna, baterie, latarki, powerbanki, ciemne przeciwdeszczowe peleryny.

Napisz komentarz »