REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

W ciąży pieszo do granicy

Opublikowano 04 marca 2022, autor: mk

Zanim Diana dotarła do Lipinek Łużyckich, musiała przebyć prawie 1300 km z Kijowa przez Lwów. Ostatnie 30 kilometrów do granicy musiała pokonać pieszo. W 6 miesiącu ciąży.

Do Lipinek Łużyckich dotarła w nocy z poniedziałku na wtorek 28.02/1.03. Poznajemy ją we wtorek, kiedy przyjeżdżamy z darami, jakie mieszkańcy naszego regionu przynieśli do redakcji. Diana znalazła schronie w domu Waldemara Brzezińskiego, ale brakowało jej pościeli i odzieży.

Jest zmęczona, ale bezpieczna. I wdzięczna, że Polacy tak bardzo zaangażowali się w pomoc Ukraińcom.

Diana w Kijowie była nauczycielką biologi, do Polski ściągnął ją jej narzeczony Dima, który pracuje w Lipinkach Łużyckich. Z Kijowa najpierw uciekała pociągiem, potem samochodami. Ostatnie 30 kilometrów musiała pokonać pieszo, w szóstym miesiącu ciąży i z bagażem. Dotarcie do granicy z Polską zajęło jej 2 dni.

– Najpierw pojechałam pociągiem do Lwowa, stamtąd taksówką jak najbliżej granicy – opowiada Diana. – Potem wszystko już stało. Żeby dostać się na granicę, musiałam iść pieszo. Na samej granicy stałam 8 godzin. Moi rodzice zostali w Kamieńcu Podolskim, tam było trochę spokojniej – mówi Diana.

Zostawiła w Kijowie nie tylko swój cały dobytek, ale także uczniów.

– Piszą do mnie moi uczniowie, siedzą teraz pochowani w piwnicach. Nikt nie wie, kiedy to się skończy. Bardzo się o nich martwię, ale cieszę się, że udało mi się dostać do narzeczonego – mówi Diana.

Dima bardzo się o nią bał. Nie mógł skoncentrować się na pracy.

– Bardzo się martwiłem, czy uda jej się bezpiecznie dostać do Polski – mówi Dima.

Dostali powołanie

W Lipinkach Łużyckich mieszka i pracuje kilka osób z Ukrainy. Mężczyźni dostali wezwania do wojska.

– Mam 59 lat. Co ja w tym wojsku będę robił? – zastanawia się W. Brzeziński, który już od wielu lat mieszka w Polsce i podzielił się swoim domem z innymi. – Został mi rok i nie zostałbym powołany ze względu na wiek.

Powołanie dostał teżAnatolij, który również od kilku lat mieszka w Lipinkach Łużyckich.

Napisz komentarz »