REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Przyjmą ukraińskie zwierzęta

Opublikowano 04 marca 2022, autor: jb

Koty, pies, chomiki, żółw, a nawet świnki morskie trafią z Ukrainy do Żagania.

Osoby, które chciałyby się nimi zaopiekować, rekrutuje Stowarzyszenie Zwierzoluby z Żagania. W niedzielę (6.03.) odbędzie się też kiermasz w Żaganiu połączony ze zbiórką pieniędzy na ratowanie zwierzaków.

Zwierzęta z granicy przyjadą razem z pracownikami Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt.

– Już wiemy, że ma dojechać do nas 15 kotów. Ale też pies, dwa żółwie, koszatniczki, kilka świnek morskich, dwa króliczki, chomiki. Wstępnie mamy zapewnione dla nich miejsca w domach tymczasowych. Z pomocą odezwali się ludzie z Żar, Żagania, Pasterzowic. Czekamy na kolejnych chętnych – mówi Renata Jarosz ze Stowarzyszenia, z którą można kontaktować się na Fb.

Zwierzęta pochodzą z ukraińskich schronisk, ale też od osób, które nie dały rady przekroczyć z nimi granicy.

– Wiemy, że niektórzy porzucają te zwierzęta przy granicy, nie mają jak iść z nimi dalej. Niektóre są nawet z transporterkami do przewozu zwierząt. – dodaje pani Renata.

Zwierzaki z Ukrainy najpierw trafią do Wrocławia.

– Stamtąd my je odbierzemy. Na początek trafią do mnie. Będą leczone i diagnozowane w szprotawskiej „Anakondzie”. Przychodnia zadeklarowała swoją pomoc nieodpłatnie – mówi R. Jarosz. – Chodzi też o to, żeby były ich oficjalne dokumenty, książeczki zdrowia. Potem przekażemy je pod opiekę osobom, które zaoferowały nam swoją pomoc. Jeżeli w przyszłości zgłosi się do nas osoba, która będzie potrafiła udowodnić, że to jest jej zwierzę, to oczywiście je oddamy – zapewnia.

Możesz pomóc

Zwierzoluby przygotowują się na przyjęcie zwierząt z Ukrainy.

– My już szukamy miejsc dla nich, ale też np.  karmy, żwirku.  Wszystkich chętnych do pomocy zapraszam na niedzielny kiermasz. Będzie można kupić różne rzeczy, ale można też przynieść np. właśnie karmę, przysmaki dla gryzoni, klatki, akwarium – mówi R. Jarosz.

Kto nie może przyjść na kiermasz, dary dla zwierząt zawsze morze zostawiać w zwierzaczkomacie na skrzyżowaniu ulic Brackiej i Długiej w Żaganiu.

Kiermasz połączony ze zbiórką karmy i pieniędzy zaplanowano w pobliżu „Chatki Raba” w Żaganiu obok wieży widokowej.

W godz. 12:00-16:00 sprzedawane będzie ciasto i słodkości. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przekazane na pomoc w ratowaniu zwierząt. Mozna tez przynieść karmę (dla psów, kotów, gryzoni itd.), ale również np. klatki kennelowe, transportery, żwirek, podkłady.

Napisz komentarz »