REKLAMA

Zdrowie

Szpitale na czas wojny

Opublikowano 04 marca 2022, autor: bj

Oba żarskie szpitale znalazły się na ministerialnej liście 120 szpitali, których zadaniem będzie przyjmowanie pacjentów z Ukrainy.

– Mamy lądowisko dla helikopterów, które ułatwi szybki transport pacjenta do obu żarskich szpitali – informuje Monika Kogut, kierownik działu organizacyjno-prawnego 105 Szpitala Wojskowego w Żarach.

Rząd ogłosił (1.03.), że uchodźcy z Ukrainy mają takie same uprawnienia jak każdy obywatel Unii Europejskiej. Mogą korzystać ze świadczeń u lekarza rodzinnego i hospitalizacji. Potrzebne jest tylko zaświadczenie o przekroczeniu granicy ze Straży Granicznej od 24.02.

Raczej bez rannych

Ze 105 Szpitala Wojskowego płyną uspokajające wieści, że miejsca nie zabraknie dla nikogo. Przyjmowania rannych nikt dziś się w żarskich szpitalach nie spodziewa.

– Głównie zadaniami medycznymi na rzecz Ukraińców jest z oczywistych przyczyn obarczona ściana wschodnia. My oczywiście musimy się przygotowywać – wyjaśnia M. Kogut.

 Szpital na Wyspie sprawdza swoje przygotowanie do nowej roli.

– Mamy dodatkowe łóżka, które możemy dostawić. Być może z uwagi na barierę językową będziemy musieli zatrudnić kogoś, kto pomoże zebrać wywiad od pacjenta, który nie mówi ani po polsku, ani po angielsku. – mówi Jolanta Dankiewicz, prezeska Szpitala na Wyspie. – Jestem przekonana, że pacjenci z Ukrainy będą trafiać na różne oddziały – na ginekologię, chirurgię czy oddział dziecięcy. Jesteśmy dobrze przygotowani – kończy J. Dankiewicz, zapewniając, że na razie nie ma ryzyka, że dla pacjentów zabraknie miejsc.

komentarz »
  1. czytelnik 13 marca 2022 12:32 - Odpowiedź

    A jakiej wojny? O operacji wojskowej na Ukrainie mówimy?

Napisz komentarz »