REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

W blokach startowych

Opublikowano 04 marca 2022, autor: bj

Tylko jedna firma zgłosiła się do rozbudowy Szpitala na Wyspie w Żarach. Tanio nie jest. Firma Janbud chce o ponad 2 mln zł więcej, niż zostało zaplanowane na inwestycję.

Zakończył się przetarg na rozbudowę budynku Szpitala na Wyspie w Żarach. Podjąć się prac chce tylko jedna firma – żarski Janbud. W nowym skrzydle znaleźć się ma oddział geriatrii, chorób wewnętrznych, rehabilitacji, centralna izba przyjęć.

Inwestycja już na starcie jest sporym wyzwaniem. Bo wykonawca swoje usługi wycenił na kwotę 19 mln 856 tys. zł. W budżecie inwestycji jest 17 mln 600 tys. zł. – Zdaję sobie sprawę, że wobec tego musimy znaleźć w kasie powiatu ponad 2 mln zł. Nie chcę na razie przesądzać,  z jakiego źródła. Być może wypuścimy obligacje – komentuje Józef Radzion, starosta. – Na ten cel otrzymaliśmy prawie 15 mln zł z budżetu państwa, więc nie możemy z tego nie skorzystać-dorzuca J. Radzion.

– Wykonawca musi jeszcze dostarczyć dokumenty. Potem zostanie podpisana umowa. Zakładam, że wykonawca będzie potrzebował ok. 5 miesięcy na wykonanie projektu i uzyska pozwolenie na budowę – uzupełnia Jolanta Dankiewicz, prezeska Szpitala na Wyspie w Żarach.

Z ogrodem i windą

Istniejący pawilon  zostanie rozbudowany o nowy budynek w kształcie litery L częściowo połączony z istniejącym budynkiem. Stanie w miejscu obecnych parkingów i zieleni.

Powierzchnia zabudowy zajmie  ok. 1 tys. 290 mkw., a powierzchnia użytkowa to ok. 3  tys. 9 mkw. Będzie 2-pietrowy, podpiwniczony. Wokół znajda się drogi pożarowe, które zajmą ok. 900 mkw., drogi i place (2 tys. 600 mkw.), zieleń (800 mkw.) i ogród terapeutyczny(o pow. 350 mkw.)

– Liczę,  że w sierpniu wbijemy pierwszą łopatę. W ramach wynagrodzenia wykonawcy będzie musiał on oddać budynek w stanie surowym zamkniętym, z oddanym do użytkowania  parterem. Tam będzie centralna izba przyjęć i zakład rehabilitacji. – wylicza J. Dankiewicz. – Na I piętrze będzie oddział geriatryczny, na drugim oddział chorób wewnętrznych.

Nowe oddziały mają mieć bardziej przestronne sale chorych i nieco więcej łóżek.

– W tej chwili geriatria ma ma masakryczne warunki. Po wielu różnych kontrolach mamy zalecenia, żeby je poprawić. Po przebudowie każda sala będzie miała węzeł sanitarny. Już nie będzie sal 4-osobowych, tylko 1-2-osobowe. Oddział wewnętrzny też potrzebuje więcej przestrzeni – mówi J. Dankiewicz.

Naczelnym celem jest zintegrowanie wszystkich oddziałów szpitala.

– Dziś pacjentów z obu oddziałów musi przewozić karetka. W warunkach zimowych to jest duża niedogodność. Dodatkowo jest to sposób na oszczędności, bo nie będziemy już potrzebowali tak rozbudowanego transportu sanitarnego, jaki mamy obecnie – kończy.

Po rozbudowie szpitala geriatria będzie miała 25 łóżek (obecnie 23), a oddział wewnętrzny 30 (obecnie 27).

Napisz komentarz »