REKLAMA

Samorząd

Teraz filia, za chwilę likwidacja

Opublikowano 04 marca 2022, autor: Piotr Piotrowski

Radni zgodzili się na przekształcenie podstawówki w Wichowie w filię szkoły w Brzeźnicy. Zgodził się na to Lubuski Kurator Oświaty, który przyjechał na piątkową sesję (25.02.). Rodzice zrezygnowali z kolejnej manifestacji.

To już czwarte podejście do reorganizacji oświaty w gminie, po wcześniejszej likwidacji szkoły w Jabłonowie. Teraz czas na szkołę w Wichowie, która z roku na rok ma coraz mniej uczniów.

– Sytuacja demograficzna jest nieubłagana. Mamy w tej szkole zaledwie 46 uczniów. W ubiegłym roku, w gminie urodziło się 25 dzieci, a zmarło 55 osób. Gmina się wyludnia, co za parę lat doprowadzi do takiej sytuacji, że zamiast trzech szkół, zostanie tylko jedna w Brzeźnicy – mówił na sesji Rady Gminy wójt Jerzy Adamowicz. – Kiedyś w jednej szkole w Brzeźnicy było 370 uczniów, dziś jest mniej we wszystkich trzech – w Brzeźnicy, Chotkowie i Wichowie. My w tej chwili marnujemy publiczne pieniądze na utrzymanie pustej szkoły, gdzie w klasach jest po 2-3 uczniów. Te pieniądze mogłyby pójść np. na remonty dróg. Pięć kilometrów od Wichowa mamy drugą szkołę, w Brzeźnicy, która nie jest w pełni wykorzystana.

Kurator też za

Radna Beata Najdek, sołtyska Wichowa, wstrzymała się od głosu, ale przyznała rację wójtowi, że szkoła z roku na rok traci swój potencjał. Podkreśliła, że troje jej dzieci było uczniami tej szkoły, obecnie uczy się w niej czwarte. Dodała też, że szkoła nie organizuje wycieczek dla uczniów, brakuje porządnej bazy dydaktycznej, jest tylko jedna tablica interaktywna, nie ma sali gimnastycznej.

– Poziom diametralnie się zmienił – oznajmiła.  – W szkole zaczyna się robić źle. Może teraz zostanę zlinczowana, ale takie są fakty.

Na sesję przyjechała Katarzyna Pernal – Wyderkiewicz, Lubuska Wicekurator Oświaty, która wcześniej nie zgodziła się na likwidację szkoły ani jej reorganizację. Tym razem, po wysłuchaniu argumentów wójta, była za utworzeniem filii.

– Są wskazania, aby w gminie była jedna duża szkoła, gdzie dzieci będą miały szansę na rozwój. Utworzenie filii to najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji  – skwitowała.

To początek likwidacji

Przekształcenie oznacza, że w Wichowie zostaną jedynie klasy I-III i oddział przedszkolny. Gabriela Podgórna, sołtyska Karczówki, pytała, czy nikt z pracowników nie straci pracy.

– Będzie kłopot ze znalezieniem zatrudnienia dla dwóch nauczycieli. Z kolei 2,5 etatu pracowników obsługi zostanie utrzymane – odparł wójt.

12 radnych zagłosowało za przekształceniem szkoły w filię, przeciw był tylko radny Grzegorz Najdek. Wójt zaznaczył, że to na razie uchwała intencyjna. Reorganizacja będzie obowiązywać od września.

Rodzice nie przyszli na sesję, zrezygnowali z kolejnej manifestacji pod budynkiem Urzędu Gminy. Zapytaliśmy o zdanie ich przedstawicielkę.

– Sesja odbyła się rano. Wielu z nas nie mogło być na niej, bo pracuje. Poprosiliśmy panią kurator o interwencję i dalej będziemy zabiegali u niej, aby likwidacji nie było. Wójt zamyka nam szkołę, za chwilę zwinie nam asfalt we wsi – kwituje Agnieszka Wojciechowska, matka dwójki uczniów w SP Wichów. – Przekształcenie szkoły w filię to tak naprawdę początek jej likwidacji. Podzielimy los Jabłonowa. Czujemy się rozczarowani stanowiskiem naszej pani sołtys, która nas po prostu zdradziła.

Napisz komentarz »