REKLAMA

Samorząd

Jeszcze nie wypłacają

Opublikowano 04 marca 2022, autor: jb

Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie wiedzą już, ile pieniędzy będą mogły wydać na pomoc dla swoich podopiecznych.

Budżet żarskiego PCPR wynosi 2 mln 979 tys. 105 zł, z których 1 mln 325 tys. 280 zł to pula zarezerwowana na utrzymanie Warsztatów Terapii Zajęciowej (to o 132 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku). Na rehabilitację społeczną, w ramach której podopieczni starają się o dofinansowanie, pozostaje 1 mln 653 tys. 825 zł.

– To o około 63 tys. zł mniej w porównaniu do ubiegłego roku – mówi Justyna Przedaszek, dyrektor PCPR w Żarach.

Zanim ruszą wypłaty w PCPR, trzeba ustalić kryteria, według jakich pieniądze będą dzielone.

– Nasze propozycje podziału środków przedstawimy Społecznej Radzie Osób Niepełnosprawnych i potem Radzie Powiatu. Pieniądze zostały już przekazane na utrzymanie Warsztatów Terapii Zajęciowej – dodaje.

PCPR na razie nie płaci, ale cały czas przyjmuje wnioski. O pieniądze na wyjazd na turnus rehabilitacyjny stara się, jak do tej pory, 680 osób, na zakup przedmiotów ortopedycznych wpłynęło 280 wniosków, kolejnych 20 na likwidację barier architektonicznych.

Zliczają

Podobnie jest w Żaganiu.

PCPR w Żaganiu otrzymał 2 mln 688 tys. 603 zł. Z tej puli na WTZ – 1 mln 108 tys. 416 zł (więcej o 51 tys. zł w porównaniu do ubiegłego roku), a pozostaje 1 mln 580 tys. 187 zł na rehabilitację społeczną.

– Budżet jest bardzo porównywalny do roku poprzedniego, jest zwiększony o 51 tys. 600 zł, ale to dotyczy WTZ. Na pozostałe zadania pieniądze są na ubiegłorocznym poziomie – mówi dyrektor Anna Kulczyńska. – Wnioski oczywiście przyjmujemy. Sprawdzamy je, a gdy wypłaty będą możliwe, będziemy musieli tylko wpisać przyznaną kwotę.

W obu powiatach sesje Rady Powiatu zaplanowane są jeszcze w marcu, więc PCPR-y z wypłatą środków będą mogły ruszyć od kwietnia.

Napisz komentarz »