REKLAMA

Samorząd

Będą wybory

Opublikowano 04 marca 2022, autor: jb

W czternastoosobowym składzie obradować będzie Rada Miasta w Małomicach do czasu rozstrzygnięcia wyborów uzupełniających.

Wybory konieczne są po śmierci radnego Eugeniusza Barylaka w ubiegłym tygodniu.

– Burmistrz poinformowała już komisarza o zgonie radnego. Teraz czekamy na ustalenie kalendarza wyborczego – mówi sekretarz gminy, Wincenty Chłostowski.

Gmina Małomice jest podzielona na jednomandatowe okręgi, więc do Rady Miasta nie wejdzie kolejna osoba z największą ilością głosów w tej części miasta, która kandydowała do w 2018 roku. Trzeba będzie ponownie zarejestrować komitet, który wystawi kandydata do wyborów. Jeżeli będzie ich więcej niż jeden, mieszkańcy będą musieli ponownie głosować. Dotyczy to okręgu wyborczego nr 8, czyli mieszkańców z ulic Dworcowej, Żeromskiego 1-6 i Pruszkowskiej. Gdy chętna będzie tylko jedna osoba, mieszkańcy nie będą musieli iść do urn, bo kandydat zostanie wybrany z automatu.

– Akt zgonu radnego wpłynął do nas we wtorek, 1 marca. Komisarz wyborczy będzie wydawać postanowienie o wygaśnięciu jego mandatu. Potem takie zarządzenie przesyłane jest do wojewody, który zarządzi kolejne wybory – słyszymy w delegaturze PKW w Zielonej Górze.

Wybory mogą zostać wyznaczone prawdopodobnie na przełomie maja i czerwca.

Napisz komentarz »