REKLAMA

Zdrowie

Ortopedia nie dla zakażonych

Opublikowano 25 lutego 2022, autor: jb

Około 100 miejsc na oddziałach dla zakażonych koronawirusem pacjentów ma teraz 105. Szpital Wojskowy.

Kolejnych 25 jest na ortopedii, ale tam już nie są przyjmowani pacjenci z covidem, bo od 1 marca szpital uruchamia ten oddział ponownie dla osób niezakażonych.

– Szykujemy ten oddział, żeby otworzyć go do tak zwanej pracy czystej – mówi Marek Femlak, zastępca komendanta szpitala.

Na pozostałych oddziałach covidowych pacjentów nie brakuje.

W Żarach na 26 miejsc przygotowanych dla zakażonych koronawirusem na oddziale wewnętrznym, w ostatniej dobie wolne były tylko cztery. 23 zakażone osoby może przyjąć oddział psychiatryczny. W ostatniej dobie przebywało tam 11 pacjentów. Szpital stara się, by ten oddział przywrócić do pełnej dostępności dla niezakażonych pacjentów także od marca.

– Złożyliśmy stosowne pismo do wojewody, nie otrzymaliśmy jeszcze decyzji w tej sprawie – mówi M. Femlak.

Bez zmian jako covidowe pracują dwa piętra szpitala w Żaganiu. Na pulmonologii i dawnej ginekologii jest łącznie 51 miejsc. W ostatniej dobie na oddziale było 41 pacjentów, jeden wymagał podłączenia do respiratora.

– Mieliśmy czas, kiedy na oddziale covidowym było mniej pacjentów, po około 25 osób. Teraz jednak jest ich około 40 dziennie, w ostatnich dniach nawet 46. U nas poziom obłożenia utrzymuje się dosyć wysoki. Ale to też jest związane z tym, że otwierane są jako czyste inne oddziały, które dotychczas działały jako covidowe – mówi Jacek Wąsik, kierownik filii szpitala w Żaganiu.

 

W kraju mniej, u nas więcej

W kraju liczba pacjentów, którzy leżą na oddziałach covidowych, spadła z około 18 tysięcy do ponad 15 tysięcy. Spadku nie widać jednak w województwie lubuskim. W ostatnich dniach stopniowo zmniejszana jest liczba łóżek covidowych w szpitalach naszego województwa. Jednak w ostatniej dobie na oddziałach leżało łącznie 459 zakażonych osób, gdy tydzień temu było ich zaledwie o 40 mniej. Liczba osób korzystających z respiratorów, czyli 18, w ostatniej dobie była dokładnie taka sama jak tydzień temu. Lubuskie nadal ma zarezerwowanych 76 respiratorów dla zakażonych.

Napisz komentarz »