REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Sadzenie po żarsku

Opublikowano 25 lutego 2022, autor: mk

W parku przy ulicy Paderewskiego w Żarach powstanie wybieg dla psów. Tak zdecydowali mieszkańcy. Wcześniej inni w tym samym miejscu posadzili drzewka młodych żaran. Teraz czeka je „przeprowadzka”.

W ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, w parku przy ul. Paderewskiego powstanie wybieg dla psów. Na inwestycję oddano 69 głosów, a jej koszt to 88 tys. zł. Problem z wybiegiem polega na tym, że zdecydowano, iż zostanie wybudowany w miejscu, w którym posadzone są drzewka młodych żaran, które teraz trzeba będzie przesadzać.

Będą przeszkody

Pomysł wybudowania wybiegu dla psów zakłada stworzenie ogrodzonego terenu, na którym psy będzie można puszczać bez smyczy i będą miały zapewnione rozrywki. Będą mogły się bawić na takich atrakcjach jak dwie pochylnie proste, dwie pochylnie skośne, platforma mała i duża, regulowany drążek do przeskoków z pięcioma ustawieniami wysokości, tunel prosty i słupki do slalomu. Na wybiegu staną też ławki dla właścicieli, którzy będą mogli na nich przycupnąć i obserwować, jak ich futrzaki radośnie brykają z innymi psami. Znajdzie się też miejsce na kosze na śmieci z psimi pakietami, żeby wybieg nie zamienił się w psią toaletę. Korzystanie z wybiegu będzie obwarowane regulaminem, którego psiarze będą musieli przestrzegać.

Do wyboru

Urząd Miasta zaproponował mieszkańcom trzy lokalizacje w parku. I przeprowadził ankiete w tym temacie. Pierwsza z nich znajdowała się za kortami tenisowymi i to ona wygrała, zdobywając w internetowym głosowaniu 147 głosów. Druga znajdowała się przy głównym wejściu do parku od strony ul. Paderewskiego i siłowni zewnętrznej, na nią zagłosowało 44 mieszkańców. Trzecia, najmniejsza – w centrum parku zdobyła jedynie 30 głosów.

Będą przesadzać

Lokalizacja, którą zaproponowali urzędnicy, a większość głosujących poparła, wymaga wykopania drzew posadzonych tam w ramach akcji „Drzewa młodych żaran”, którą realizuje Miejski Ośrodek Sportu, Rekreacji i Wypoczynku. Polega ona na tym, że na terenie Żar rocznie sadzonych ma być około 30 drzewek, którym nadawane są imiona dzieci. Zainteresowani tym rodzice zgłaszają się do urzędników, a potem odbywa się uroczyste sadzenie drzewek. Na tabliczce obok imienia dziecka znajduje się też data urodzenia. Te posadzone w parku przy ul. Paderewskiego czeka „przeprowadzka”.

–  Chodzi o 8 drzewek – informuje Andrzej Markulak, dyrektor MOSRiW. – Będziemy je przesadzać, zanim rozpocznie się okres wegetatywny, odbędzie się to w marcu. Rodzice dzieci, których drzewka będą przesadzane, zostaną o tym oczywiście przez nas zawiadomieni. Planujemy posadzić je przy placu zabaw w tym samym parku – zapewnia dyrektor.

Napisz komentarz »