REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Wybrali radę

Opublikowano 25 lutego 2022, autor: bj

Radna, była sołtys i doktor nauk humanistycznych stanęli na czele rady społecznej działającej przy Zakładzie Zagospodarowania Odpadów, który robi przymiarki do budowy spalarni śmieci w Marszowie.

Władzę rady społecznej wybrali (17.02.) jej członkowie w siedzibie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Marszowie. Rada miała pierwotnie działać w sprawie planowanej spalarni odpadów w Marszowie, ale ostatecznie zajmie się szerszą tematyką gospodarki odpadami. W jej skład wchodzą przedstawiciele ZZO, mieszkańcy Marszowa, członkowie stowarzyszenia „Czyste powietrze” oraz radni.

Przypomnijmy. ZZO – spółka z 15 udziałowcami, którymi są okoliczne gminy, zamierza w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego wybudować w Marszowie instalację do przetwarzania odpadów. Miałyby tam trafiać odpady, które nie nadają się do recyklingu, z czego podczas spalania uzyskiwane miałyby być energia i ciepło. Koszty budowy instalacji, zgodnie z założeniem, wziąć miałby na siebie inwestor  prywatny. W zamian za to mógłby czerpać korzyści z jej  użytkowania przez 15-20 lat. Potem całość przejęłoby ZZO. Zakład zaproponował utworzenie rady społecznej do sprawy tej inwestycji.  Pierwsze posiedzenie rady  i wybór władz zaplanowane było w styczniu. Ale nie było kworum, do wyborów nie doszło. Na początku lutego omawiane były sprawy formalne. Wybory odbyły się 17.02.

Najpierw ustalą, co zrobią

Na przewodniczącą rady została wybrana Elwira Wentlant, radna gminy Żary.

 – Jako sołtys mam udział w ekologicznych działaniach. Wspólnie z mężem prowadzimy firmę, która oferuje ekologiczne urządzenia grzewcze – mówiła.

 Jako jej kontrkandydat zgłoszony został Rafał Szymczak.

– Mam średnie wykształcenie chemiczne, jestem doktorem nauk humanistycznych. Pracuję jako nauczyciel w liceum w Żaganiu. Mieszkam w Kadłubii – wyliczał R. Szymczak.            

Kandydatura E. Wentlant była głosowana jako pierwsza. Poparło ją 13 z 22 osób uprawnionych, przy 9 głosach sprzeciwu. Dlatego nie było głosowania nad drugim kandydatem.

Na dwóch wiceprzewodniczących zostały zgłoszone dwie osoby – Zofia Maciejewska-Dżugała, była sołtyska Marszowa oraz R. Szymczak. Z. Maciejewską-Dżugałę poparło 14 osób, a R. Szymczak zyskał 15 głosów.

Pierwszym zadaniem nowo wybranej władzy rady będzie ustalenie, od jakich kwestii zaczną swoją pracę.

Napisz komentarz »