REKLAMA

Kultura, Oświata

Bezkrólewie w ośrodku

Opublikowano 25 lutego 2022, autor: Piotr Piotrowski

Żagański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nie ma dyrektora. Pełniąca jego obowiązki nie ma pełnomocnictwa od starostwa, nie może więc podejmować żadnych decyzji finansowych.

Przypomnijmy – w październiku ub.r. dyrektorka SOS-W Renata Socha poszła na urlop dla poratowania zdrowia. Pełniącą obowiązki została jej zastępczyni, Alicja Błażałek. Na krótko, bo i ona z końcem stycznia poszła na urlop dla poratowania zdrowia. Na następcę Błażałek wyznaczyła Katarzynę Nowotyńską. Tyle że ta, choć zasiada w gabinecie wicedyrektora od 7 lutego, nie ma pełnomocnictwa starostwa do czynności prawnych, np. wypłat świadczeń dla pracowników za dodatkowe zajęcia czy wysyłania ich na badania w ramach medycyny pracy.

– Gdy pytaliśmy w starostwie, dlaczego musimy czekać na swoje pieniądze za styczeń, usłyszeliśmy, że pani Nowotyńska nielegalnie zasiada na stanowisku wicedyrektora. O co tu chodzi? – pytają pracownicy ośrodka. – Od 7 lutego w naszej szkole panuje bezkrólewie. To niezgodne  z prawem! Katarzyna Nowotyńska przy powołaniu otrzymała pozytywną opinię rady pedagogicznej i starostwa, a teraz, jak się okazuje, jest wicedyrektorem tylko formalnie.

Kuratorium rozstrzygnie

Starostwo ma wątpliwości, stąd brak pełnomocnictwa dla Nowotyńskiej. Wedle interpretacji urzędników, Błażałek dalej jest wicedyrektorem szkoły, bo formalnie zrezygnowała z pełnienia obowiązków dyrektora, a nie swojej ostatniej funkcji.

– Zastępująca nieobecnego dyrektora Renatę Sochę, wicedyrektor Błażałek powołała na stanowisko wicedyrektora Katarzynę Nowatyńską. Zgodnie z art. 68 prawa oświatowego, wicedyrektor zastępuje nieobecnego dyrektora z mocy prawa – tłumaczy Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu. –  Jednak ze względu na sposób powołania wicedyrektora przez wicedyrektora zwróciliśmy się o opinię do Lubuskiego Kuratora Oświaty.

W kuluarach mówi się, że patowa sytuacja w SOS-W, to pokłosie konfliktu na linii starostwo – dyrekcja ośrodka, który toczy się od lat. Przebywająca obecnie na urlopie R. Socha odcina się od tematu.

Napisz komentarz »