REKLAMA

Wasze sprawy

Rodzice postawieni pod ścianą

Opublikowano 25 lutego 2022, autor: Piotr Piotrowski

Od września przedszkole nr 5 przy ul. Wałowej ma zostać zamknięte. Mieszkańcy centrum Żagania są rozżaleni.

Rodzice dzieci z żagańskiego Przedszkola nr 5 otrzymali od burmistrza deklarację, w której mają oświadczyć, czy będą posyłać swoje dzieci do oddziału przedszkolnego w SP nr 5. Muszą ją złożyć do 28 lutego. Pytają, czy decyzja burmistrza o zamknięciu Piątki nie jest zbyt pochopna.

– Dlaczego rodzice są stawiani pod ścianą? Dlaczego się z nimi nie rozmawia? – pyta Tomasz Kwarciński, radny i zarazem ojciec 4-letniej Madzi, która chodzi do Przedszkola nr 5.  – Tylko ktoś całkowicie bezrozumny mógłby chcieć je zamykać na stałe. Od wielu miesięcy jako rodzic i jednocześnie radny, staram się przemówić do rozsądku władzom miasta. Moje wnioski o ujęcie modernizacji przedszkola w budżecie na ten rok, jak również o wpisanie jej do Strategii Rozwoju Żagania na lata 2021-31 zostały przez burmistrza zignorowane. W deklaracjach, które musimy złożyć do końca lutego, wskazano już przedszkole przy ul. Nocznickiego, oddalone od blokowisk przy ul. Libelta i Szprotawskiej o około 2 km. Odbyło się to bez żadnej konsultacji z rodzicami. Czy tak wygląda dialog?

– Dla nas, pracowników, jak i dla rodziców, to spory problem. Będziemy rozmawiać z burmistrzem – mówi Renata Cabaj, wychowawczyni w Przedszkolu nr 5 z 20-letnim stażem.

Nie ma czego remontować

Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty w Urzędzie Miasta, zaznacza, że budynek Przedszkola nr 5 nie nadaje się do remontu.

– Ma około 40 lat. Jest w bardzo kiepskim stanie, może już nie przejść przeglądu technicznego i przeciwpożarowego – mówi. – Jak mielibyśmy go remontować? Brak możliwości docieplenia ścian, spróchniałe belki, drzwi zamknięte na wkręty, skorodowane rury kanalizacyjne. Przecież tam wszystko nadaje się do rozbiórki.

Napisz komentarz »