REKLAMA

Wasze sprawy

Przyjmą do przedszkola

Opublikowano 25 lutego 2022, autor: jb

Od wtorku, 1 marca, rusza nabór do miejskich przedszkoli w Żaganiu dla trzylatków i starszych dzieci, które do tej pory w ogóle nie chodziły na zajęcia.

W Żaganiu jest 228 trzylatków. Miejsc w przedszkolach jest ponad 160.

– Mamy świadomość, że część dzieci trafi do prywatnych przedszkoli, nie wszyscy rodzice zdecydują się też na posłanie dzieci na zajęcia – mówi Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta.

W ubiegłym roku na 224 dzieci do przedszkoli zapisano niespełna setkę.

– Najlepiej byłoby, gdyby udało się uzbierać 125 dzieci do 5 grup, żeby nie było problemów z pracą dla personelu – dodaje naczelnik.

Grupy dla 3-latków planowane są w każdym z przedszkoli. W Zespole Przedszkoli nr 2 i 3 – dwie, tyle samo w Przedszkolu nr 5.

– W Przedszkolu nr 6 mogą być dwa pełne oddziały plus jeden łączony z dziećmi 2,5-letnimi. W ubiegłym roku po raz pierwszy przyjmowaliśmy tam takie dzieci, jeżeli dwoje rodziców pracowało i w tym roku chcemy taki nabór powtórzyć – mówi naczelnik.

Przeniosą

Ci, którzy zapiszą dziecko do Przedszkola nr 5, muszą się liczyć z tym, że zajęcia od września mogą zostać przeniesione do budynku Szkoły Podstawowej nr 5. Część trzylatków trafi do budynku przy ul. Piłsudskiego, ale pozostali, którzy powinni chodzić na zajęcia do budynku na ul. Wałowej, mogą zostać przeniesieni na ul. Nocznickiego. Tyczy się to także starszych dzieci, które już w tym roku chodzą na zajęcia.

 – Chodzi o zły stan techniczny budynku przy ul. Wałowej i warunkowe dopuszczenie do jego użytkowania w poprzednich latach. Do tej pory nie przenieśliśmy dzieci w inne miejsce, ale teraz uprzedzamy wszystkich, którzy mają tam dzieci, że muszą się liczyć z przenosinami. Chcielibyśmy to zrobić po wakacjach, ale gdyby budynek nie przeszedł przeglądu technicznego wiosną, nawet z dnia na dzień – mówi M. Krugły.

W SP nr 5 jest wydzielone osobne skrzydło dla przedszkolaków na parterze. Dzisiaj jest tam 80 dzieci w 4 grupach, a na zajęcia może tam chodzić nawet 7 grup.

– Oczywiście jeżeli dzieci zostaną tam przeniesione, to nie na zasadzie oddziału przedszkolnego przy szkole, ale pełnego przedszkola z wyżywieniem i 10-godziną opieką – zapewnia naczelnik. 

Przenosiny w nowym roku szkolnym czekają też dzieci z Szóstki. One rozpoczną naukę w budynku Szkoły Podstawowej nr 7.

– Trwa budowa nowego przedszkola przy ul. Żarskiej, chcemy przenieść do niego dzieci ze szkoły najprawdopodobniej od lutego 2023 roku – mówi naczelnik. 

 Znajdą miejsce

 Obowiązek nauki w przedszkolu  jest dla 6-latków. Zerówki od września będą prowadzone we wszystkich przedszkolach.

– Będą także oddziały przedszkolne w SP nr 3 oraz SP nr 4. Utworzenie oddziału przedszkolnego w SP nr 2 będzie zależne od ilości zapisanych dzieci, jeżeli będzie ich za mało na całą grupę, to będziemy chcieli je umieścić w Zespole Przedszkoli przy ul. Skarbowej – mówi naczelnik.

Zapisywać można także 4 i 5-latki, które do tej pory nie chodziły na zajęcia.

– Najwięcej miejsc mamy w Przedszkolu nr 5, a pojedyncze w Zespole Przedszkoli. Rozdzielając miejsca, będziemy w pierwszej kolejności sprawdzać, kto mieszka najbliżej przedszkola, czy ma tam rodzeństwo, jaka jest odległość od miejsca pracy rodziców – zapewnia M. Krugły. 

Ci, których dzieci chodzą już na zajęcia, do dziś (27.02.) składają deklaracje, czy chcą, by kontynuowały one naukę w przedszkolu. Pozostali, którzy chcą zapisać swoje dzieci, podania bezpośrednio w przedszkolach mogą składać od 1 do 25 marca. Gdy po rekrutacji będą jeszcze wolne miejsca, drugi nabór ruszy 1 lipca.

Napisz komentarz »