REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Harcerze sprzedają

Opublikowano 25 lutego 2022, autor: bj

Za ponad 1 mln 300 tys. zł Związek Harcerstwa Polskiego chce sprzedać pałacyk w Świbnej (gmina Jasień).

Teren, na którym stoi, ma powierzchnię 2,11 ha. Zabudowany jest pałacykiem, a także budynkami letniskowymi wchodzącymi w skład Harcerskiego Ośrodka „Leśny Dwór”. Decyzję o sprzedaży podjęła Chorągiew Ziemi Lubuskiej. Budynek, nie wliczając piwnic, ma powierzchnię 523 mkw. Do tego stoją tu 3 pawilony letniskowe o pow. ponad 180 mkw. Jest studnia głębinowa, budynek gospodarczy na narzędzia ogrodnicze, sanitarny, altana, szambo. Całość jest ogrodzona, z utwardzonymi placami i drogami betonowymi, zadaszeniami nad kuchnią letnią i nad składem opału. Wszystko uzupełniają place zabaw i ćwiczeń, murowana wieża strażnicza z kamienia polnego. Teren ma dostęp do energii elektrycznej oraz wodociągu. Do tego trzy własne ujęcia wody oraz kanalizację sanitarną.

Nikt nie przyjeżdża

Budynek, który sprzedają harcerze, to pałac Buttnera, właściciela przedwojennej fabryki śrub, który po wojnie został przekazany zakładowi „Spomasz”. Ten urządził tu ośrodek wypoczynkowy dla pracowników. Gdy „Spomasz” przekształcał się w spółkę, zapadła decyzja o sprzedaży, bo od kilkunastu lat na wypoczynek nikt nie przyjeżdżał.

Harcerze kupili nieruchomość w 1992 r. za 1 miliard 200 mln zł (przed denominacją), czyli w przeliczeniu 120 tys. zł. Teraz chcą go sprzedać, bo znowu nikt nie korzysta tu z wypoczynku. Chorągiew Ziemi Lubuskiej ZHP w Zielonej Górze ogłosiła konkurs ofert i wyceniła posesję na 1 mln 308 tys. 450 zł.

Napisz komentarz »