REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Wielki talent z małej wyspy

Opublikowano 25 lutego 2022, autor: jb

Pochodzący z Małomic Teo Tomczuk (15 l.) właśnie wydał swój trzeci singiel w Norwegii. Już w marcu wchodzi na plan serialu telewizyjnego, w którym zagra główną rolę.

Rodzice Teo wyjechali do Norwegii 18 lat temu za pracą, on sam już tam się urodził. Biegle jednak mówi po polsku, bo w takim języku porozumiewa się w domu z rodziną. 

 – Ja pochodzę z Małomic, mąż ze Szprotawy. W Lubiechowie mamy swój dom, do którego staramy się wracać z dziećmi kilka razy w roku, odwiedzamy rodzinę – mówi jego mama Stella Tomczuk.

Teo od urodzenia mieszkał na małej wyspie na zachodzie Norwegii, w gminie Solund. W 2020 roku przeprowadzili się do Bergen, aby łatwiej mu było rozwijać się muzycznie. Nastolatek kończy 10 klasę, po niej rozpocznie naukę w gimnazjum o profilu muzyka, taniec dramat z wokalem. Mówi, że muzyka pomaga mu w życiu, bo przez ciągłą naukę tekstów piosenek, wypracował sobie łatwość przyswajania innej wiedzy.

 Zaczął bardzo wcześnie, śpiewał już jako 4-latek, a jego starsza siostra Iga kręciła teledyski z nim w roli głównej.

– Każdego roku przy pomocy prezentów i św. Mikołaja przybywały mu nowe instrumenty, na których usilnie szkolił swoje umiejętności. Dziś gra na gitarze, basie i perkusji. Podstawy  zawdzięcza nam, rodzicom, jednak śmiało można powiedzieć, że jest samoukiem – mówi jego tata Maciej. – Jednak śpiew był najważniejszym instrumentem Teo. My też widzieliśmy potencjał w jego głosie.

Jego największymi idolami są Alex Turner z Arctic Monkeys oraz Jökull Júlíusson z Kaleo. Teo brał udział w różnych wydarzeniach muzycznych. Od 2018 roku wrzuca covery różnych piosenek na swój kanał na You Tube. Można tam znaleźć jego występy w Norwegii, ale także w Małomicach, chociażby z lipcowego festynu nad zalewem, wcześniej przez kilka lat podczas Dni Małomic.

Pokazać uczucia

Przełomowy okazał się rok 2020 i początek pandemii. Wówczas zaczął pisać swoje piosenki.

– Wtedy też wspólnie podjęliśmy decyzję o przeprowadzce do Bergen. Tu mieszka nasza córka Iga, która pracuje jako montażystka w wytwórni filmowej. Teo ma lepszy dostęp do środowiska muzycznego, a my, dodatkowo, bezpośrednie połączenie lotnicze z Polską, więc ta przeprowadzka była bardzo naturalna – mówi M. Tomczuk.

 Od 2020 roku Teo wydał dwa single – „You Grin” i „Goosebumps”, od piątku, 18.02., można go słuchać i oglądać w teledysku do piosenki „Trust”.

– Kiedy wybuchła pandemia, mieszkałem na małej wyspie w Sogn og Fjordane. Przy ograniczeniu kontaktów i dużych odległościach między mieszkańcami nie było tak łatwo o podtrzymywanie kontaktów towarzyskich. Życie codzienne stało się inne, a poczucie samotności silniejsze – mówi sam Teo. – W piosence „Trust” pochylam się nad tymi wszystkimi uczuciami, nad samotnością i niepewnością, zmieszanymi z byciem pozostawionym przez ukochaną osobę, którą obdarzyło się zaufaniem – dodaje.

Teledysk do tego singla powstał w Polsce, w Lubiechowie. Ubiegłego lata za kamerą ponownie stanęła jego starsza siostra. Natura, mgliste poranki w okolicy, to chcieli pokazać w swoim utworze.

To nie koniec

Teo żyje nie tylko muzyką. Gra także w siatkówkę, reprezentując klub Viking w Bergen, jest  powołany do reprezentacji regionu dla młodzieży do 16 roku życia (NM Regionlag U16).

– Zakwalifikował się do udziału w The Voice Norway 2022, jednak nie zdecydował się na udział w show, aby móc nadal samodzielnie i w zgodzie z samym sobą tworzyć i wydawać – mówi jego tata.

 Nie jest to jednak koniec jego artystycznej pracy, bo wygrał także casting do serialu telewizyjnego, w którym będzie mógł pokazać swoje umiejętności wokalne. Nagrania mają ruszyć już w marcu.

– Póki co nie możemy powiedzieć nic więcej, fabuła ma być jednak poprowadzona tak, by wplatać w nią wątki polskie, więc całkiem możliwe, że serial trafi także do polskiej telewizji – dodaje pan Maciej.

Napisz komentarz »