REKLAMA

Zdrowie

Rak nas zabija

Opublikowano 18 lutego 2022, autor: nk

Rakotwórczy benzo(a)piren przekracza w Żarach normy nawet o kilkaset procent. Taka sytuacja powtarza się od lat i wpływa na nasze zdrowie.

Zanieczyszczone powietrze stało się zmorą mieszkańców Żar. Przemysł, samochody i niska emisja powodują każdego roku przekroczenia dopuszczalnych norm najbardziej niebezpiecznych substancji takich jak benzo(a)piren, który gromadzi się w organizmie i może powodować raka, upośledzać płodność i działać szkodliwie na dziecko w łonie matki.

– Oddziaływanie substancji rakotwórczych na dzieci może się odbić w życiu dorosłym, bo zmiany nowotworowe mogą u nich zachodzić szybciej niż u osób, które w wieku dziecięcym nie były na to narażone – alarmuje prof. dr hab. n. med. Danuta Perek, onkolog dziecięcy.

Rak nas zabija

Dane dotyczące zachorowań na nowotwory w powiecie żarskim mogą budzić przerażenie. Tylko w ostatnich 20 latach, na raka zachorowało 5 tys. 633 osoby. Większość z nich stanowiły kobiety, których zachorowało 2 tys. 911. W tym samym czasie na raka zmarło w powiecie żarskim 5 tys. 55 osób. To ponad 5 proc. wszystkich mieszkańców powiatu żarskiego.

W powiecie żagańskim w ciągu ostatnich dwóch dekad na nowotwory zmarło 4 tys. 417 osób, a zachorowało 4 tys. 695 osób.

Narażone płuca

Jednym z najczęściej występujących nowotworów jest rak płuca i oskrzela. W powiecie żarskim zachorowały na niego 992 osoby, a powiecie żagańskim 853. Zdaniem ekspertów ?  narażenie na zanieczyszczenia powietrze i smog mają związek ze wzrostem ryzyka występowania nowotworów, przede wszystkim raka płuca.

Napisz komentarz »