REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

W szpitalach leżą starsi

Opublikowano 18 lutego 2022, autor: jb

Średnio 20 wolnych covidowych łóżek dziennie miał 105. Szpital Wojskowy w ostatnim tygodniu.

W czwartek, 17 lutego, było ich 24. Na oddział trafiają teraz przeważnie osoby starsze, z różnymi chorobami współistniejącymi.

– To są przeważnie osoby, które miały trafić do szpitala na swoją główną chorobę np. cukrzycę, nadciśnienie, ale przed przyjęciem są też zawsze wymazywane na obecność koronawirusa. Nie są to już osoby chore na typowe zapalenie płuc przy koronawirusie, jak było jeszcze w poprzednich falach pandemii. Chorują lżej, ale jednak mają pozytywny wynik – mówi Marek Femlak, zastępca komendanta 105. Szpitala Wojskowego. – Leczenie takich osób jest bardziej skomplikowane. Przy okazji leczenia z wirusa, trzeba przecież pamiętać o tych podstawowych chorobach – dodaje.

Inni potrzebują

105. Szpital Wojskowy dziś ma 127 łóżek covidowych (w tym 51 na oddziałach w Żaganiu). Wiadomo jednak, że będzie ich mniej. Od 1 marca do normalnej pracy ma powrócić ortopedia.

– Już od jakiegoś czasu staramy się nie przyjmować pacjentów zakażonych na ortopedię. W pierwszej kolejności zapełniamy oddziały w Żaganiu oraz internę – mówi M. Femlak.

Szpital stara się także, by również od początku marca pacjentów covidowych nie przyjmowała już psychiatria.

– Pisma o wprowadzenie takiej zmiany skierowaliśmy już do służb wojewody. Na psychiatrii obserwujemy większe zapotrzebowanie dla pacjentów, którzy nie są zakażeni. Wojewoda w sprawie naszego wniosku decyzję ma podjąć w przyszłym tygodniu. Oddziałów psychiatrycznych w województwie jest sporo. My obecnie zakażonych mamy tam 8 pacjentów. Wydaje nam się, że mogliby oni leżeć w izolatkach przy poszczególnych oddziałach w innych szpitalach – mówi M. Felmak.

 Od tego, czy gwałtownie nie wzrośnie liczba osób wymagających leczenia na oddziałach covidowych, zależeć będzie decyzja wojewody. W tym tygodniu podjął on już decyzję o zmniejszeniu liczby łóżek covidowych w szpitalu w Kostrzynie.

W ostatniej dobie w województwie lubuskim było ich przygotowanych łącznie 924, czyli o 17 mniej w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Na wszystkich oddziałach covidowych w lubuskim leżało 486 osób, o 67 mniej w porównaniu do poprzedniego tygodnia. W użyciu było 17 z 77 przygotowanych respiratorów (o jeden mniej).

Napisz komentarz »